قالب وردپرس شرکتی کوادکوپتر

جزئیات و متن سخنرانی دونالد ترامپ در مورد برجام و تحریم ها

جزئیات و متن سخنرانی دونالد ترامپ در مورد برجام و تحریم ها

ترامپ: پایبندی ایران به برجام را تایید نمی‌کنم

جزئیات و متن سخنرانی دونالد ترامپ در مورد برجام و تحریم ها
جزئیات و متن سخنرانی دونالد ترامپ در مورد برجام و تحریم ها

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا امشب در کاخ سفید، استراتژی جدید کشورش در قبال ایران و توافق هسته‌ای را اعلام کرد.

ترامپ در این سخنرانی ابتدا به سابقه تقابل ایران با آمریکا از زمان انقلاب شکوهمند اسلامی پرداخت و ایران را به حمایت از حملات تروریستی علیه اتباع کشورش متهم کرد.

ترامپ ابتدا گفت: «تاریخ آمریکا نشان داده که هر چه به یک تهدید بی‌اعتنا باشید، آن تهدید خطرناک‌تر می‌شود. و به همین خاطر، پس از ورود به کاخ سفید دستور دادم که استراتژی ما در مقابله با رژیم سرکش ایران، کاملاً بررسی شود.»

وی در ادامه گفت که این بررسی، کامل شده و راهبرد حاصل از آن، بر مقابله با اقدامات منطقه‌ای ایران و جلوگیری از دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای متمرکز است.

ترامپ سپس به سابقه تقابل کشورمان با آمریکا از زمان انقلاب پرداخت و در تلاش برای ایجاد فاصله میان ملت ایران و نظام اسلامی گفت: «ایران از سال 1979 تحت کنترل رژیمی است که ملتی مغرور را به سرنهادن به حکومت افراط‌گرایانه خود مجبور کرده است.»

رئیس‌جمهور آمریکا سپس به تسخیر لانه جاسوسی اشاره کرد و گفت «عوامل رژیم ایران، سفارت آمریکا در تهران را تسخیر کردند و بیش از 60 تبعه آمریکایی را در طی بحران 444 روزه، به گروگان گرفتند.»

ترامپ سپس به حملات متعدد به سفارتخانه‌های این کشور در خاورمیانه و آفریقا و همچنین حمله به مقر نظامیان آمریکایی در عربستان در دهه 90 اشاره کرد و ایران را به حمایت از همه این حملات متهم کرد.»

رئیس‌جمهور آمریکا که رابطه‌ای صمیمی با سران سعودی دارد و چندی پیش در ریاض، توافقی 400 میلیارد دلاری با آنها امضا کرد، در ادامه پای ایران را به حادثه 11 سپتامبر کشید و گفت: «رژیم ایران، پیش از حملات 11 سپتامبر، به تروریست‌های بلندپایه‌ای که پسر اسامه بن لادن نیز در میان آنها بود، پناه داد.»

دونالد ترامپ سپس ایران را اساساً به حمایت از القاعده متهم کرد و گفت: «دیکتاتوری ایران، کماکان رویکرد هجومی خود را حفظ کرده و به القاعده، طالبان، حزب‌الله، حماس و دیگر گروه‌های تروریستی کمک می‌کند.»

رئیس‌جمهور آمریکا ادامه داد: «ایران موشک‌هایی تولید می‌کند که تهدیدی است برای نیروهای آمریکایی و متحدان ما. آنها شهروندان آمریکایی را به اتهامات نادرست بازداشت می‌کنند. ایران همچنین اقدام به حملات سایبری به زیرساخت‌ها ما کرده است. »

ترامپ ایران را به ایجاد اختلال در عبور و مرور آزاد کشتی‌ها در خلیج‌فارس و دریای سرخ هم متهم کرد؛ رئیس‌جمهور آمریکا از واژه‌ای مجعول برای نام بردن از خلیج‌فارس استفاده کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه انتقاد از رویکرد ضدآمریکایی ایرانیان گفت: «دو شعار مورد دلخواه رژیم ایران، مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل است.»

در ادامه نوبت به برجام رسید.

دونالد ترامپ در این خصوص گفت: «آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد، با اعمال گسترده وسیعی از تحریم‌های اقتصادی، سعی کرد که جلوی حرکت ایران به سمت سلاح هسته‌ای را بگیرد ولی دولت قبل (دولت باراک اوباما) تحریم‌ها را درست پیش از سقوط کامل رژیم ایران، برداشت.»

ترامپ که اعتقاد داشت برجام باعث نجات ایران شده، افزود: «توافق هسته‌ای یک سری خطوط حیات سیاسی و اقتصادی را برای رژیمی باز کرد که نیاز فوری به آنها پیدا کرده بود و این رژیم را از فشار داخلی حاصل از تحریم ها، خلاص کرد.»

رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه انتقاد از برجام گفت که این توافق فقط توانسته محدودیتی موقت برای حرکت ایران به سمت ساخت سلاح هسته‌ای ایجاد کند.»

ترامپ برای چندمین نوبت گفت که ایران به روح برجام پایبند نبوده ولی این بار مدعی نقض فنی برجام هم شد.

رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «رژیم ایران در موارد متعدد، از توافق عدول کرده است مثلاً دو 2 نوبت، آنها از حد مجاز نگهداری 130 متریک تن آب سنگین تجاوز کرده است. رژیم ایران همچنین تا همین اواخر، انتظارات در خصوص بکارگیری سانتریفیوژهای پیشرفته، برآورده نکرده بود.»

ترامپ افزود: «رژیم ایران همچنین بازرسان بین‌المللی را ترسانده تا به صورت کامل از اختیارات خود استفاده نکنند. مقامات ایران و رهبران نظامی این کشور بارها گفته‌اند که اجازه نخواهند داد بازرسان وارد سایت‌های نظامی شوند حال آنکه جامعه جهانی به چند سایت نظامی ایران مشکوک است.»

آمریکایی‌ها معمولاً از خود و چند متحدشان به عنوان «جامعه جهانی» یاد می‌کنند.

دونالد ترامپ سعی کرد میان بحث داغ این روزها یعنی تقابل با کره شمالی و ایران هم ارتباطی ایجاد کند و به صورتی مبهم گفت: «خیلی‌ها اعتقاد دارند که ایران با کره شمالی هم تعامل دارد.»

زمینه‌چینی‌های ترامپ، اینجا تمام شد و به اصل مطلب رسید.

ترامپ گفت: «امروز با اذعان به تهدیدهای فزاینده ایران و پس از رایزنی‌های گسترده با شرکای آمریکا، استراتژی جدید کشورمان را در قبال ایران اعلام می‌کنم.»

وی افزود: «استراتژی جدید بر 4 محور استوار است. اول، همکاری با متحدانمان برای مقابله با اقدامات ثبات‌زدای ایران؛ دوم، اعلام تحریم‌های جدید علیه رژیم ایران برای توقف حمایت آنها از تروریسم؛ سوم، مقابله با روند ساخت موشک‌های ایرانی که تهدیدی است برای همسایگان این کشور، تجارت بین‌الملل و حرکت آزادانه شناورها و چهارم، مسدود کردن همه مسیرهای ایران به سمت سلاح هسته‌ای.»

ترامپ سپس حملاتش را به سپاه پاسداران انقلاب معطوف کرد و گفت: «در عمل به این استراتژی، ما در گام اول که البته بایستی خیلی وقت پیش برداشته می‌شد، تحریم‌های سختی علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعمال می‌کنیم.»

سپس ترامپ به بحث تأیید یا عدم تأیید پایبندی ایران به برجام رسید و همانطور که پیش‌بینی می‌شد گفت: «امروز اعلام می‌کنم که ما نمی‌توانیم پایبندی ایران را تأیید کنیم و چنین هم نخواهیم کرد. نمی‌توانیم در ادامه مسیری گام برداریم که نتیجه آن خشونت بیشتر و تهدید دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای است.»

وی افزود: «من به دولتم و کنگره دستور داده‌ام با همکاری نزدیک کنگره و متحدانمان، نقائص جدی برجام را رفع کنند. این نقائص، بندهای غروب آفتاب در این توافق را شامل می‌شوند که به موجب آن ظرف سال‌های آینده محدودیت‌ها علیه برنامه هسته‌ای ایران از بین می‌روند. نقائص برجام، سکوت کامل درباره برنامه موشکی ایران را هم شامل می‌شود.»

«رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا ساعتی پیش از سخنرانی ترامپ گفته بود که قرار است متممی جدید به قانون بررسی توافق هسته‌ای اضافه شود تا برنامه موشکی هم به عنوان محدودیتی برجامی برای ایران در نظر گرفته شود تا در صورت تخطی از آن، آمریکا حق قانونی (بر اساس قوانین داخلی خود) برای بازگرداندن یکجانبه تحریم‌های هسته‌ای را داشته باشد.»

جزئیات و متن سخنرانی دونالد ترامپ در مورد برجام و تحریم ها

«رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا ساعاتی پیش از اعلام راهبرد جدید دولت این کشور در قبال برجام، در خصوص جزئیات آن با خبرنگاران سخن گفت.

تیلرسون گفته که کنگره آمریکا پس از اعلام عدم پایبندی ایران به برجام، تحریم‌ها را بازنخواهد گرداند زیرا «این یعنی خروج از توافق.»

وزیر خارجه آمریکا گفته: «ما تلاش می‌کنیم که کاستی‌های آن (برجام) را اصلاح کنیم و به همین خاطر است که توصیه نمی‌کنیم که کنگره، تحریم‌های ایران را بازگرداند زیرا این یعنی خروج از توافق.»

آنطور که وزیر خارجه آمریکا گفته، دولت ترامپ از کنگره خواهد خواست که یک متمم به قانون «بررسی توافق هسته‌ای ایران» اضافه کند؛ متممی که «آستانه‌های ماشه‌ای خیلی سفت و سخت» برای بازگرداندن یکجای همه تحریم‌های هسته‌ای ایران تعریف می کند.

آستانه‌های ماشه‌ای مدنظر دولت ترامپ می‌تواند همه تحریم‌های هسته‌ای ایران را به صورت یکجانبه و با بهانه قرار دادن مسئله‌ای غیرهسته‌ای یعنی برنامه موشکی بالستیکی ایران، بازگرداند.

تیلرسون گفته که در خصوص این مسئله با وزرای خارجه اروپایی و همچنین همتای ایرانی آن‌ها «محمدجواد ظریف» سخن گفته است.

این آستانه‌های ماشه‌ای جدید آمریکا، مانند برخی بندهای نظارتی برجام، زوال‌پذیر نیست و برای همیشه اجرایی خواهد ماند؛ علاوه بر دولت جدید آمریکا که توافق هسته‌ای را بدترین توافق تاریخ آمریکا می‌داند، فرانسوی‌ها هم پیش از این از زوال‌پذیر بودن محدودیت‌های هسته‌ای ایران انتقاد کرده بودند و خواستار شروع مذاکره‌ای جدید برای روشن کردن تکلیف محدودیت‌های ایران در سال‌های پس از 2025 شده بودند.

در متمم جدید همچنین دیگر کنگره نمی‌تواند با رأی نصف بعلاوه یک قانون‌گذاران، تحریم‌های ایران را بازگرداند بلکه باید حداقل 60 نفر از اعضای کنگره به آن رأی مثبت بدهند و این یعنی لزوم همراهی نمایندگان دموکرات با بازگشت تحریم‌های ایران.

وزیر خارجه آمریکا گفته که دیگر طرف‌های برجام نسبت به گزینه انعقاد موافقتنامه‌ای جدید با موضوعیت برنامه موشکی بالستیکی ایران، از خود انعطاف نشان داده‌اند.

وزیر خارجه آمریکا گفته که رئیس‌جمهور آمریکا در راستای راهبرد جدید خود در قبال ایران، از وزارت خزانه‌داری خواهد خواست که تحریم‌های جدید علیه سپاه پاسداران اعمال کند ولی آنطور که پیش از این شایعه شده بود، این نهاد را به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی اعلام نخواهد کرد.

تیلرسون در خصوص علت اتخاذ چنین تصمیمی گفته: «مخاطرات و پیچیدگی‌های مشخصی برای تروریستی اعلام کردن کل نظامیان یک کشور، وجود دارد. چنین تصمیمی، ملزوماتی دارد که ما را در یک جبهه نبرد جدید وارد می‌کند و اقداماتی را کلید می‌زند که لزوماً در راستای منافع نظامی ما نیست.»

ترامپ در تأیید گفته‌های تیلرسون گفت: «کنگره همین الان اقدامات لازم برای رفع این مشکلات برجام را آغاز کرده است. سران کلیدی مجلس نمایندگان و مجلس سنا در حال تدوین یک طرح قانونی هستند که قانون بررسی توافق هسته‌ای ایران را به منظور جلوگیری از ساخت موشک قاره‌پیما توسط ایران اصلاح می‌کند. این طرح همچنین تمامی محدودیت‌ها علیه فعالیت‌های هسته‌ای ایران را ذیل قوانین آمریکا، دائمی می‌کند.»

رئیس‌جمهور آمریکا در آخر با لحنی تهدیدآمیز گفت: «در صورتی که نتوانیم با متحدانمان و کنگره به راه حل برسیم، برجام لغو خواهد شد.»

مطالب مشابه:

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *