قالب وردپرس شرکتی کوادکوپتر

آموزش تنظیمات افزایش برد مودم وایرلس+ تقویت برد سیگنال وای فای مودم

آموزش تنظیمات افزایش برد مودم وایرلس+ تقویت برد سیگنال وای فای مودم

بسیاری از کاربران ایرانی که از سرویس ADSL استفاده می‌کنند برای راحتی در استفاده و استفاده همزمان توسط گجت‌های مختلفشان از مودم‌های وای‌فای استفاده می‌کنند. این مودم‌ها که بعضاً چندان قوی هم نیستند ممکن است بعضی اوقات کاربران را در آنتن‌دهی و سرعت کلافه کنند؛ امروز می‌خواهیم چند روش برای تقویت و افزایش آنتن دهی وای فای مودم خانگی شما معرفی کنیم تا کمی از مشکلات اینترنتی‌تان حل شود.

آموزش تنظیمات افزایش برد مودم وایرلس+ تقویت برد سیگنال وای فای مودم

۱- از آخرین فناوری وای‌فای استفاده کنید

یکی از راه‌هایی که می‌توانید مطمئن شوید با آن ارتباط شما با مودمتان سریع و قابل اطمینان است استفاده از آخرین سخت‌افزارهاست. انواع وایرلس‌های A، B و G معمولاً کندتر و غیرقابل اطمینان‌تر هستند در صورتی که نوع N سریع‌ترین و قابل اطمینان‌ترین آنهاست. همچنین اگر از لپ‌تاپ برای اتصال به وای‌فای خانگیتان استفاده می‌کنید و از کیفیت سیگنال راضی نیستید می‌توانید کارت وایرلس آن را با مدل بهتری تعویض کنید بدون آنکه گارانتی دستگاهتان باطل شود.

آموزش تنظیمات افزایش برد مودم وایرلس+ تقویت برد سیگنال وای فای مودم

۲- بهترین نقطه را برای قرار دادن روتر انتخاب کنید

شاید به اعتقاد شما مودم‌ها و روترهای اینترنت دستگاه‌های زشت و بدقیافه‌ای باشند که ترکیب اتاق شما را به هم می‌زنند؛ اما حتی اگر اینطور باشد بهتر است آنها را توی کمد یا میز تلویزیون قرار ندهید. بهترین مکان برای قرار دادن روتر فضایی باز است که هم ارتفاع مناسبی داشته باشد و هم طوری واقع شده باشد که در سر راه سیگنال دیواری قرار نداشته باشد. همچنین توجه داشته باشید که اگر از تمام خانه به اینترنت وصل می‌شوید بهترین مکان برای مودم شما مرکز خانه است در غیر این‌صورت می‌توانید بسته به نیازتان جای مناسب برای مودم را با آزمایش و خطا پیدا کنید. توجه داشته باشید بهتر است آنتن یا آنتن‌های مودمتان را به صورت عمودی تنظیم کنید.

آموزش تنظیمات افزایش برد مودم وایرلس+ تقویت برد سیگنال وای فای مودم

۳- کانال وای‌فای مناسب را پیدا کنید

ممکن است همسایه‌تان نیز از مودم‌های وای‌فای استفاده می‌کند و در این صورت در بعضی مواقع به دلیل تداخل سیگنال‌ها ممکن است متوجه افت سرعت و کیفیت شبکه وای‌فای خانگیتان شوید. خوشبختانه روترهای وایرلس می‌توانند بر روی کانال‌های مختلفی فعالیت کنند تا با سیگنال‌های مجاور تداخل نداشته باشند. اگر گجت شما سیگنال‌های وای‌فای مجاور را دریافت می‌کند کافیست از اپلیکیشن‌هایی مانند Wi-Fi Stumbler یا Wi-Fi Analyzer استفاده کنید تا بتوانید بهترین کانال را برای روترتان پیدا کنید.

آموزش تنظیمات افزایش برد مودم وایرلس+ تقویت برد سیگنال وای فای مودم

۴- از شر دستگاههای خانگی موج دار دیگر خلاص شوید

روترهای دیگر تنها دستگاه‌هایی نیستند که روی سیگنال وای‌فای خانگی شما تأثیر می‌گذارند؛ دستگاه‌های دیگری مانند تلفن‌های بی‌سیم، مایکرو‌ویوها و دیگر دستگاه‌های بی‌سیم و یا موج‌دار می‌توانند تأثیرات منفی روی سرعت و کیفیت سیگنال دریافتی شما بگذارند. یکی از راهکارها استفاده از مودم‌های دوبانده یا خریداری تلفن‌های بی‌سیم با باند متفاوت است؛ اما اگر امکان خریداری سخت‌افزار جدید را ندارید بهتر است مودم خود را در نزدیکی این وسایل قرار ندهید.

آموزش تنظیمات افزایش برد مودم وایرلس+ تقویت برد سیگنال وای فای مودم

۵- جلوگیری از نفوذ دیگران به شبکه وای‌فای شما

اگر دیگران از شبکه بی‌سیم شما بدون اطلاعاتان استفاده کنند به غیر از هزینه‌های اضافه باعث کاهش سرعت و افزایش پینگ اینترنت برای شما خواهند شد و حتماً می‌دانید که حتی اگر شبکه وای‌فای‌تان دارای پسورد باشد می‌توان آن را به راحتی هک کرد مخصوصاً اگر دارای پسوردهای از نوع ضعیف WEP باشد. می‌توانید به راحتی با نصب یک نرم‌افزار اندازه‌گیری ترافیک مصرفی مانند NetSpeed Monitor استفاده دیگران را از شبکه بی‌سیم‌تان متوجه شوید سپس بهتر است اول از هرکاری پسورد را به نوع ایمن‌تر WPA تغییر دهید و سپس راهکارهای زیر را برای افزایش امنیت پیش بگیرید:

– امکان WPS را بر روی مودم خود غیرفعال کنید.
– در تنظیمات مودم خود تنها به MAC Address های خاص مانند لپ‌تاپ و گوشی‌تان اجازه دسترسی دهید.
– پسورد انتخابی شما بهتر است ترکیبی از حروف کوچک و بزرگ و اعداد باشد و به اندازه کافی طولانی هم باشد.

۶- کنترل اپلیکیشن‌های پُرمصرف

بعضی اپلیکیشن‌ها مانند دانلود منیجرها، NetFlix یا چت تصویری معمولاً بیشتر از یک بازی آنلاین و یا چت ساده پهنای باند شما را مصرف می‌کنند و اگر چندین نفر در خانه از اینترنت استفاده می‌کنید بهتر است برای کیفیت بهتر از امکان QoS استفاده کنید. این قابلیت که Quality of Service نامیده می‌شود به شما امکان می‌دهد تا اپلیکیشن‌های خود را اولویت‌بندی کنید تا به طور مثال هنگام دانلود و بازی آنلاین همزمان با لگ و تاخیر مواجه نشوید. البته توجه کنید که هر مودمی از این قابلیت برخوردار نیست

آموزش تنظیمات افزایش برد مودم وایرلس+ تقویت برد سیگنال وای فای مودم

آموزش تنظیمات افزایش برد مودم وایرلس+ تقویت برد سیگنال وای فای مودم

۷- افزایش برد وای‌فای با یک ترفند ساده

ممکن است امکان آن را نداشته باشید که مودمتان را جابه‌جا کنید و یا برد مودمتان برایتان کافی نباشد. در این صورت می‌توانید با استفاده از ترفند ساده‌ای مانند شکل بالا با استفاده از یک قوطی نوشابه امواج مودمتان را به مسیر دلخواه هدایت کنید تا بتوانید از فاصله‌ای کمی بیشتر به اینترنت دسترسی پیدا کنید.

آموزش تنظیمات افزایش برد مودم وایرلس+ تقویت برد سیگنال وای فای مودم

– روتر قدیمیتان را به یک تکرارکننده وای‌فای تبدیل کنید

دستگاه‌هایی جهت افزایش برد سیگنال روتر شما به نام Range Extender در بازار موجود هستند که می‌توانید جهت افزایش کیفیت در فواصل دور از آنها استفاده کنید؛ اما اگر امکان هزینه کردن را ندارید و یک روتر قدیمی هم در خانه دارید می‌توانید آن را به عنوان یک Wi-Fi Repeater یا تکرارکننده وای‌فای به کار ببرید. در این مورد هم باید فریمویر مودم خود را البته با مسئولیت خودتان به فریمویر DD-WRT تغییر دهید

آموزش تنظیمات افزایش برد مودم وایرلس+ تقویت برد سیگنال وای فای مودم

۹- مودم خود را برای ریست زمان‌بندی کنید

اگر سرویس شما هم نیازمند آن است که هر چند وقت یکبار مودم را برای برقراری اتصال ریست کنید می‌توانید از فریمویر DD-RWT برای تنظیمات در این مورد و یا یک دوشاخه مخصوص زمان‌بندی شده استفاده کنید.

منبع : فارنت

چگونه سیگنال وای‌فای مودم خود را تقویت کنیم؟

آموزش تنظیمات افزایش برد مودم وایرلس+ تقویت برد سیگنال وای فای مودم

اینترنت بیسیم یا شبکه وای‌فای امکانات جالب توجه و فوق‌العاده‌ای را در اختیارمان قرار می‌دهند. هم اکنون ما به سادگی می‌توانیم با اتصال گوشی هوشمند یا تبلت خود به یک شبکه اینترنتی وای‌فای به دنیای مجازی اینترنت و مملو از اطلاعات کاربردی مرتبط با هر زمینه‌ای دسترسی مستقیم داشته باشیم. بنابراین شاید بتوان شبکه وای‌فای و اینترنت بیسیم را جادوی نسل جدید دانست، اما به واقع شبکه اینترنت وای‌فای هیچ پدیده جادویی محسوب نمی‌شود. سیگنال‌های وای‌فای در واقع امواج رادیویی هستند غیریونیزه محسوب می‌شوند که برای سلامت انسان‌ها نیز هیچ خطری ندارند. به منظور درک بهتر این موضوع و آشنایی بیشتر با سیگنال‌های وای‌فای و امواج مرتبط با آن و عدم تاثیر سوء آن بر روی سلامتی انسان‌ها پیشنهاد می‌کنیم که مقاله با عنوان “تشعشعات وای‌فای هیچ خطری برای سلامت انسان‌ها ندارند!” را مطالعه کنید.

افزایش برد مودم وایرلس

بنابراین همانطور که اشاره کردیم، اینترنت بیسیم یا وای‌فای هم نوعی از امواج رادیویی محسوب می‌شوند و عوامل زیادی وجود دارند که می‌توانند منجر به افت کیفیت این امواج و ایجاد پارازیت در آن‌ها شوند. به طور کلی هنگامی که در محیطی خاص نظیر خانه یا محل کار خود از یک مودم بیسیم استفاده می‌کنید و به صورت وای‌فای به شبکه آن متصل می‌شوید باید به عوامل خاصی توجه داشته باشید. عواملی که به راحتی می‌توانند منجر به افت کیفیت شبکه وای‌فای و امواج ارسالی آن شده و نهایتا اینترنت شما را نویزدار کنند.

ما در این مقاله قصد داریم که روش‌های خاص و کاربردی را خدمت شما عزیزان معرفی کنیم که تاثیر مستقیمی بر روی افزایش یا کاهش قدرت و کیفیت سیگنال شبکه وای‌فای شما خواهند داشت. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که در این راستا با مقاله اختصاصی ما همراه باشید.

محل قرارگیری مودم وایرلس یا وای‌فای

هر مودم وای‌فای یا وایرلس یا بیسیمی قدرت آنتدهی خاصی دارد و سیگنال‌های بیسیم را تا محدوده‌ مشخصی ارسال می‌کند. بنابراین محل قرارگیری مودم شما تاثیر مستقیمی بر روی کیفیت و قدرت سیگنال دریافتی از آن دارد. به منظور انتخاب بهترین محل برای قرار دادن مودم خود حتما به موارد و نکات زیر توجه ویژه‌ای داشته باشید:

 

  • سعی کنید مودم خود را دقیقا در بخش میانی خانه یا محیط مد نظرتان قرار دهید تا سیگنال‌دهی آن به همه مناطق به صورت یکسان و مناسب انجام شود. اگر آنتدهی مودم شما ضعیف باشد و آن را در گوشه‌ای از اتاق خود قرار دهید، بدون تردید سیگنال دریافتی از مناطق دیگر خانه نظیر اتاق‌های دیگر و …. ضعیف‌تر خواهد بود. این موضوع به ویژه در شرایط برزگ‌تر بودن مساحت محیط مد نظر به وضوح نمایان می‌شود.

 

  • آنتن مودم‌تان را به صورت عمودی قرار دهید. اغلب مودم‌های وایرلس یا بیسیم از آنتنی اختصاصی بهره‌مند هستند. شاید تصور کنید که این آنتن کارایی خاصی ندارد، اما از آنجایی که سیگنال وای‌فای نوعی از امواج رادیویی استريال مطمئن باشید که آنتن مودم تاثیر به سزایی در کیفیت و قدرت سیگنال دریافتی و نحوه ارسال آن دارد. همواره سعی کنید که آنتن مودم وای‌فای خود را به صورت عمودی قرار دهید.

 

  • مودم خود را در مکان‌های بلندتر قرار دهید و از قرار دادن آن بر روری زمینه خودداری کنید. سعی کنید که مودم وایرلس را بر روی مکان‌هایی همچون میز و … قرار دهید تا سیگنال ارسالی آن به شکل باکیفیت‌تری توسط دستگاه‌های مصرف کننده دریافت شود.

دقت داشته باشید که مواد قرار داده شده در مجاورت مودم هم می‌توانند تاثیر مستقیمی بر روی عملکرد آن و سیگنال‌های ارسالی مودم داشته باشند. به عنوان مثال اگر مودم وای‌فای خود را بر روی یک میز فلزی قرار دهید با مشکلاتی مواجه خواهید شد. در این شرایط فلز منجر به ایجاد مانعی به منظور ارسال سیگنال‌های وای‌فای می‌شود. بنابراین سعی کنید که مودم خود را در کنار موادی قرار دهید که مقاومتی در برابر ارسال و دریافت سیگنال‌های رادیویی ایجاد نمی‌کنند.

آموزش تنظیمات افزایش برد مودم وایرلس+ تقویت برد سیگنال وای فای مودم

به طور کلی موانع دیگری هم می‌توانند منجر به افت کیفیت و قدرت سیگنال شبکه وای‌فای شما شوند. به عنوان مثال اگر مودم خود را داخلی کابینت یا کشو قرار دهید به مراتیب سیگنال وای‌فای آن ضعیف‌تر می‌شود، چرا که مانعی در برابر امواج رادیویی آن ایجاد شده است.

تداخل با سایر شبکه‌های وای‌فای

ایجاد تداخل بین سیگنال‌های شبکه وای‌فای شما و سایر شبکه‌های دیگر هم منجر به بروز مشکل در کیفیت عملکرد و قدرت سیگنال‌های ارتباطی شبکه وای‌فای‌تان می‌شود. به منظور تعیین مقدار تداخل سیگنال‌ها می‌توانید از اپلیکیشن‌هایی نظیر Wi-Fi Analyser که برای سیستم عامل اندروید ارائه شده استفاده کنید. این اپلیکیشن کانال‌های بیسیم مجاور و نزدیک به شبکه مورد استفاده شما را نمایش می‌دهد و نهایتا شرایط ایده‌آل موجود را پیشنهاد خواهد کرد. همچنین با استفاده از این اپلیکیشن می‌توانید در محیط مد نظر قدم بزنید و کیفیت سیگنال وای‌فای را در مناطق مختلف خانه یا محل مورد نظرتان بررسی کنید.

آموزش تنظیمات افزایش برد مودم وایرلس+ تقویت برد سیگنال وای فای مودم

اگر چندین شبکه‌های بیسیم به منظور استفاده از یک کانال تلاش کنند، این امر منجر به بورز مشکل در عملکرد شبکه وای‌فای می‌شود. به منظور رفع این مشکل شما می‌توانید در صفحه اینترنتی مربوط به مودم خود تنظیمات مربوط به کانال ارتباطی استاندارد را تغییر دهید.

آموزش تنظیمات افزایش برد مودم وایرلس+ تقویت برد سیگنال وای فای مودم

تداخل سیگنال با امواج رادیویی لوازم‌های خانگی دیگر

امواج رادیویی مربوط به لوازم‌های خانگی دیگر هم می‌توانند منجر به بروز مشکل و ایجاد تداخل در سیگنال بیسیم شبکه وای‌فای شما شوند. لوازمی همچون تلفن‌های بیسیم، مایکروفر و …. می‌توانند منجر به بروز اختلال در سیگنال‌های ارسالی از مودم وای‌فای شما شوند. حتی ممکن است در برخی از شرایط میزان این اختلال به قدری زیاد باشد که سیگنال وای‌فای مودم شما به کلی قطع شود.

مشکل تداخل سیگنال مابین مودم و تلفن‌های بیسیم را می‌توان با جایگزین کردن آن‌ها یا تلفنی دیگر با فرکانسی متفاوت نظیر 900 مگاهرتزی یا 1.9 گیگاهرتزی برطرف کرد. دقت داشته باشید که تلفن‌های بیسیم که از فرکانس 2.4 گیگاهرتزی بهره می‌برند منجر به بروز اختلال در شبکه وای‌فای شما خواهند شد.

آموزش تنظیمات افزایش برد مودم وایرلس+ تقویت برد سیگنال وای فای مودم

اختلالات ایجاد شده توسط مایکروفر و سایر لوازم این چنینی هم می‌تواند با تغییر مکان مربوط به آن‌ها برطرف شود. دقت کنید که مایکروفرهای جدیدتر و گران‌تر به دلیل مجهز شدن به بدنه‌های عایق‌تر می‌توانند منجر به جلوگیری از بروز اختلال در شبکه وای‌فای شما شوند. دستگاه‌های دیگری همچون محصولاتی که از اتصال‌های بلوتوث قدیمی استفاده می‌کنند هم می‌توانند منجر به بروز مشکل در شبکه وای‌فای شوند. بنابراین تا حد امکان از نزدیکی آن‌ها با مودم وایرلس خود جلوگیری کنید.

 

استفاده از تقویت کننده، آنتن‌های ثانویه و ….

ابزارهایی وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید شبکه وای‌فای خود را در منطقه وسیع‌تری مورد استفاده قرار دهید. این ابزار با نام‌هایی همچون Repeater، Reflector و … شناخته می‌شوند و با نام آن‌ها را تقویت کننده یا آنتن‌های ثانویه قرار می‌دهیم. با استفاده از این آنتن‌های تقویت کننده به راحتی می‌توانید محدوده سیگنال‌دهی مودم و شبکه وای‌فای خود را افزایش داده و تقویت کنید. از این ابزارهای در شرکت‌های بزرگ و مکان‌های این چنینی به وفور استفاده می‌شود.

آموزش تنظیمات افزایش برد مودم وایرلس+ تقویت برد سیگنال وای فای مودم

امیدوار هستیم که توانسته باشیم در این مقاله اطلاعات کاربردی و مناسبی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. دقت کنید که میزان قدرت و کیفیت سیگنال‌های وای‌فای مودم شما به شکل محسوسی به موارد اشاره شده در این مقاله وایسته هستند. بنابراین توجه لازم را به این موضوعات داشته باشید.

منبع:کلیک

گردآوری و بازنشر: خاتون آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *