دانستنی های جالب و شنیدنی در مورد انواع چای

چای یکی از پر مصرف ترین و محبوب ترین نوشیدنی ها نزد ما ایرانی هاست. این نوشیدنی انواع مختلفی دارد و هر یک از ما با توجه به ذائقه و نیاز از انواع گوناگون چای استفاده می کنیم. چای حالا دیگر جزئی جدایی ناپذیر از زندگی ما شده است و هر روز با این نوشیدنی صبح خود رو آغاز و در طول روز چند نوبت از آن می نوشیم. در زمان برگزاری مراسمات مختلف با این نوشیدنی ازمهمان های خود پذیرایی می کنیم؛ حتی به یک رسم در مراسم خواستگاری ما ایرانی ها هم بدل شده است! در این بخش از سری مقالات مطالب و دانستنی ها، به بیان نکاتی جالب در مورد انواع چای خواهیم پرداخت.

چای، نوشیدنی محبوب هر ایرانی

خواص چای امروزه دیگر بر هیچ کسی پوشیده شده نیست و کمتر کسی پیدا می شود که اطلاعات کمی از این نوشیدنی داشته باشد. از ترکیب این نوشیدنی به همراه گیاهان و میوه ها می توان نوشیدنی های خوشمزه و مقوی درست کرد که هریک برای بدن بسیار مفید بوده و خواص دارویی و درمانی ویژه ای را دارا می باشند.

انواع چای

همانطور که می دانید چای به صورت بوته، درختچه یا درختی است. این گیاه در نقاطی از جهان از جمله هندوستان، چین، سریلانکا، ژاپن و برخی از نقاط دیگر پرورش می یابد. بد نیست بدانید که از این گیاه در سه فصل بهار، تابستان و پاییز برداشت می شود و در اکثر نقاط دنیا چای به صورت بوته وجود دارد، ولی در صورتی که از این گیاه برداشت نشود کم کم مرتفع شده و به صورت درختچه یا درخت در می آید.

تنوع چای های موجود تنها در فرآیند تخمیر بوته چای بوده و در اصل چای سبز یا چای سیاه یکی است، ولی در ایران با توجه به ذائقه، مردم بیشتر تمایل دارند تا از چای سیاه استفاده کنند. در مورد چای سبز هم می توان گفت در صورتی که برگ تازه چای را به سرعت خشک کنند، چای سبز تهیه می شود. گفتنی است در این فرآیند اجازه تخمیر به چای داده نمی شود.

چای سبز

این چای در کشورهای شرق آسیا بیشتر محبوب است؛ کشورهایی مانند چین و ژاپن. ناگفته نماند ترکمن صحرای ایران و در برخی نقاط دیگر هم از این نوع چای استفاده می شود. چای سبز دارای خواص بی شماری می باشد که از مهم ترین آنها می توان به خاصیت ضد پوسیدگی دندان، ضد سرطان بودن آن و تحریک سیستم ایمنی بدن اشاره کرد.

دیگر چای محبوبی که اخیرا جای خود را در بین مردم ما باز کرده است، چای اولانگ می باشد. این چای در ایران تولید نمی شود، ولی در کشور چین چرا… چای اولانگ از برگ تازه چای که به صورت ناقص تخمیر می شود بدست می آید. از خواص بی نظیر این چای می توان به کاهش کلسترول خون اشاره کرد. محققان ثابت کرده اند که مصرف این چای باعث کاهش فشار خون شده و می تواند در جلوگیری از بعضی مشکلات قلبی-عروقی بسیار موثر باشد. البته برای خرید چای اولانگ می توانید به بازارهای مختلف کشورمان نیز مراجعه کنید، حتما این چای را پیدا خواهد کرد.

چای اولانگ

و اما چای سیاه… این چای خود نیز انواع مختلفی دارد که معروف ترین آن عبارتند از چای چینی. این چای دارجلینگ است و در دشت های هیمالیا می روید و عطر عجیب آن بسیار مطبوع است. انواع دیگر این چای کاروان، چای امپریال و چای یونان بزرگ است. این چای با برگ های طلایی زیبا و طعم مناسب تند خود بسیار مناسب مصرف روزانه صبح و بعد از ظهر می باشد.

برگ چای

چای سیاه نیز دارای خواص ویژه ای است اما نوشیدن چای سیاه پر رنگ و غلیظ ممکن است برای عده ای باعث تحریک اعصاب و تپش قلب شود. همچنین نوشیدن چای پر رنگ برای خانم ها احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.

چای سیاه

توصیه می کنیم زمانی که برای تهیه چای به بازار مراجعه می کنید، علاوه بر چای سیاه، نسبت به خرید چای سفید نیز اقدام کنید چراکه این چای هم همچون چای اولانگ یا چای سبز دارای خواص درمانی بی نظیری می باشد. بعلاوه تنوع در نوشیدن چای نیز بد نیست، شاید با یک بار امتحان کردن چای سفید نظرتان کلا نسبت به دیگر انواع چای عوض شد!

منبع:

جذاب ۹۸

500 Internal Server Error

Internal Server Error

The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.

Please contact the server administrator at webmaster@hometehran.com to inform them of the time this error occurred, and the actions you performed just before this error.

More information about this error may be available in the server error log.

Additionally, a 500 Internal Server Error error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

One comment

  1. بسیار جالب بود.ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *