قالب وردپرس شرکتی کوادکوپتر

عوارض هیدروکینون

عوارض هیدروکینون

قیمت هیدروکینون-قیمت پماد هیدروکینون-هیدروکینون+ترتینوئین

کرم هیدروکینون مدیلن-هیدروکینون 4 درصد خارجی

قیمت هیدروکینون 4 درصد-قیمت هیدروکینون خارجی-هیدروکینون 20 درصد

هیدروکینون از ترکیباتی هست که در کرم های روشن کننده ( به صورت نسخه ای و یا بدون نسخه ) استفاده می شود. این ماده اثرات ضد لک دارد و علت ان مهار آنزیم تیروزیناز است. این آنزیم کنترل کننده سنتز ملانین یا رنگدانه پوست می باشد.

کرم هیدروکینون hydroquinone چیست ؟

طبق بررسی های بدست امده هیدروکینون دفع ملانین از ملانوسیت را در حیوانات زیاد می کند و همچنین این عمل موجب بی‌ رنگ شدن پوست در انسان خواهد شد. به گزارش آسان طب این دارو تولید ملانین را کاهش می‌دهد. همچنین به گفته محققان ، این دارو باعث تخریب ‏ملانوسیت‌ ها یا بی‌ رنگ شدن دائمی پوست نخواهد شد.

ویژگیهای کرم هیدروکینون چیست ؟

– یکی از ویژگیهای کرم هیدروکینون کاهش چشمگیر مقدار پیگمانت های (ملانوزوم) موجود در سلول ها و به وجود آورنده لک های پوستی می باشد.

– جلوگیری از تکثیر پیگمانت ها هم از دیگر ویژگیهای کرم هیدروکینون است.

– به گزارش اسان طب یک وظیفه کرم hydroquinone مهار آنزیم تیروزیناز و کاهش سنتز ملانین و بیرنگ شدن تدریجی لکه های پوستی می باشد.

– طبق بررسی های بدست امده این کرم دارای  AHA جهت لایه برداری از اپیدرم، روشن سازی، جوانسازی، تحریک تولید سلول های جدید و افزایش رطوبت پوست می باشد.

– افزایش کلاژن سازی و کاهش چروک های پوستی از دیگر عملکردهای هیدروکینون و کرم هیدروکینون می باشد.

– کرم hydroquinone دارای ویتامین C است . به گزارش اسان طب این ویتامین خواص ضد سرطانی و جلوگیری از سرطان پوست و مهار کننده رادیکال های آزاد را دارا می باشد.

– جلوگیری از پیری پوست هم از دیگر فواید کرم هیدروکینون است.

– از دیگر مشخصه های این ماده قابلیت نفوذ زیاد در داخل پوست به عنوان ضد رادیکال آزاد و روشن کننده و ضد التهاب می باشد.

موارد مصرف کرم هیدروکینون و روش مصرف کرم هیدروکینون و هشدار مصرف کرم هیدروکینون

کرم هیدروکینون ، روشن کننده و ضد لک ( درمان لکه های قهوه ای پوست ) است.

کرم hydroquinone را شب ها و در صورت تجویز پزشکتان روزها به محل ماساژ دهید.

کرم هیدروکینون را باید در دمای 20 تا 35 درجه سانتی گراد نگهداری کنید.

کرم hydroquinone باید دور از دسترس کودکان و در محیط خشک نگهداری شود.

به گزارش آسان طب اگر سابقه حساسیت یا واکنش‌های آلرژیک به دارو دارید از این کرم استفاده نکنید. همچنین برای جلوگیری از افتاب سوختگی از ان استفاده نشود.

در موارد زیادی رنگدانه پوست در مواردی مانند کک و مک، کلوآسمای غیرفعال، لنتیگوی دوران پیری از این کرم استفاده نکندی.
طرز استفاده از کرم hydroquinone اینگونه است که باید لایه ی نازکی از کرم یا لوسیون را دو بار در روز (صبح و شب) به محل مورد نظر بمالید.

برای مصرف این کرم حتما با پزشک مشورت کنید

عوارض کرم هیدروکینون چیست ؟

+یکی از عوارض کرم hydroquinone التهاب خفیف جلدی می باشد.

+حساس شدن پوست (سوزش، گزش و درماتیت آلرژیک)

+خشکی و ترک پوست  از دیگر عوارض کرم hydroquinone می باشد.

+قرمزی یا سوختگی سطحی پوست

+برخی افراد جوش، کهیر ، اختلال در تنفس، ضعف، تورم صورت و زبان و درد در قفسه سینه

+کرم هیدروکینون حاوی سولفیت است که سبب واکنش حساسیت مثل آسم در برخی افراد می‌شود

+زنان باردار و پرستاران نوزاد باید قبل از مصرف با پزشک مشورت کنند

+ این ماده دارای اثرات بالقوه موتاژنیک (ایجاد کننده جهش ژنتیکی) می باشد و به همین دلیل استفاده از آن در اروپا ممنوع شده است

+از عوارض کرم هیدروکینون میتوان به  لکه های آبی رنگ تا سیاه در تعداد کمی از مصرف کنندگان آن اشاره کرد.

منبع : آسان طب 

هشدار‌هایی در رابطه با مصرف هیدروکینون (ضرر هیدروکینون)

قبل از استفاده از هیدروکینون، اگر نسبت به آن حساسیت دارید، مسأله را به پزشک یا داروساز خود بگویید. اگر به آلرژی‌های دیگر نیز مبتلا هستید، حتماً مسأله را با پزشکتان در میان بگذارید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال (مانند سولفیت) باشد که می‌تواند باعث واکنش‌های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود. برای اطلاع از جزئیات بیشتر با داروسازتان مشورت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را برای پزشک یا داروساز بازگو کنید؛ خصوصاً اگر به آسم یا بیماری‌های پوستی (به عنوان مثال اگزما یا پسوریازیس) مبتلا هستید، حتماً مسأله را با پزشکتان در میان بگذارید.در طول دوران بارداری، این دارو باید تنها زمانی که به وضوح مورد نیاز است، مورد استفاده قرار بگیرد. در مورد خطرات و مزایای استفاده از آن در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید.
مشخص نشده است که آیا این دارو به شیر مادر نیز نفوذ می‌کند یا خیر. قبل از شیردهی بهتر است در مورد استفاده از آن با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

پزشک یا داروسازتان از هرگونه تداخلات دارویی آگاه است و در این باره نظارت می‌کند. قبل از مشورت با پزشک یا داروسازتان مصرف هیچ دارویی را شروع یا متوقف نکرده یا دوز آن را تغییر ندهید.
قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروسازتان را از تمام محصولات نسخه‌ای یا بدون نسخه/ محصولات گیاهی که در حال حاضر مصرف می‌کنید، آگاه سازید.می‌توانید لیستی از دارو‌هایی را که مصرف می‌کنید، تهیه نموده و آن را به پزشکتان نشان دهید.

مصرف اشتباه یا بیش از اندازه هیدروکینون

این دارو ممکن است در صورت بلعیده شدن مضر و خطرناک باشد. بنابراین در صورت بلع، بلافاصله با یک مرکز کنترل مسمومیت یا اورژانس تماس بگیرید. علائم پس از بلع ممکن است شامل موارد زیر باشد: لرزش (رعشه) و تشنج.

توجه

  • این دارو را با دیگران به اشتراک نگذارید.
  • این دارو برای شرایط فعلی شما تجویز شده است. بنابراین بعداً آن را برای مشکل پوستی دیگر که دچار آن شده‌اید مورد استفاده قرار ندهید (قبل از این کار با پزشک مشورت کنید). در شرایط مختلف ممکن است دارو‌های مختلفی مورد نیاز باشند.

دوز فراموش شده

اگر مصرف یک دوز را فراموش کردید، به محض اینکه این موضوع را به خاطر آوردید آن را استفاده کنید. اما اگر آن را در زمانی نزدیک به زمان دوز بعدی به یاد آوردید از مصرف آن صرف نظر کرده و برنامه‌تان را طبق روال معمول ادامه دهید. برای جبران دوز از دست رفته مصرف دوز بعدیتان را 2 برابر نکنید.

نگهداری

  • این دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. اشکال مختلف این محصول به دماهای مختلفی برای ذخیره‌سازی نیاز دارند. برای دریافت اطلاعات بیشتر با دارو ساز مشورت کرده یا برچسب محصول را مورد مطالعه قرار دهید. دارو را در حمام نگهداری نکنید. تمام دارو‌ها را نیز دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگه دارید.
  • دارو‌ها را در توالت یا سینک دستشویی نریزید. بلکه زمانی که محصول منقضی شد یا دیگر مورد نیاز نبود، آن را دور بیاندازید.

منبع:دلگرم

نکات ایمنی

کرم هیدروکینون در بسیاری از کشورها به دلیل ارتباط مستقیم آن با سرطان ممنوع شده است. این کرم، با اختلال در عملکرد تیروزیناز (آنزیمی که برای تولید رنگ‌دانه‌های پوست به نام ملانین، ضروری است) ممکن است موجب سرطان شود. این کرم، سبب کاهش رنگ‌دانه می‌شود تا پوست را روشن کند اما هم‌زمان آن را نسبت به اشعه ماورا بنفش نیز آسیب‌پذیرتر می‌کند.

اما شما می‌توانید با استفاده از ضدآفتاب و لباس‌های محافظ در برابر آفتاب، اجتناب از موادی که حساسیت پوست را افزایش می‌دهند مثل رتینول و اسید سالیسیلیک، خطرات مربوط به این کرم را کاهش دهید. هم‌چنین مهم است که در حین استفاده از این کرم، از مصرف محصولاتی که حاوی بنزول پراُکسید یا هیدروژن پراُکسید هستند بپرهیزید زیرا سبب ایجاد لکه‌های تیره روی پوست می‌شود. اگر چنین اتفاقی افتاد، باید استفاده از پراُکسید را قطع کرده و صورت را با آب و صابون بشویید.

جایگزین‌ها

روش‌های دیگری نیز برای روشن کردن پوست مانند استفاده از آربوتین یا اسید کوجیک (که هر دو سبب کاهش تولید ملانین می‌شوند) وجود دارند. جایگزین‌های معروف دیگر نیاسین آمید و شیرسویای غیرپاستوریزه است. هم‌چنین بسیاری از محصولات بدون نسخه نیز حاوی ترکیباتی از لایه‌بردارها هستند که مواد روشن‌کننده و ضد حساسیت دارند و می‌توانند پوست را روشن کرده و از میزان بی‌رنگ شدن آن بکاهند. اما برخی از این مواد، عوارض جانبی دارند بنابراین بهتر است قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید.

ویدئو:عوارض کرم های هیدروکینون

در این ویدئو شما با عوارض کرم های دست ساز داروخانه یا کرم های حاوی هیدروکینون که برای لک تجویز می شود آشنا خواهید شد

 گردآوری و بازنشر: خاتون آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *