قالب وردپرس شرکتی کوادکوپتر

دلایل خارش مقعد+درمان خانگی و علائم

دلایل خارش مقعد+درمان خانگی و علائم

خارش مقعد-درمان خانگی خارش مقعدی

درمان خارش مقعدی در طب سنتی-خارش مقعدی در کودکان

حساسیت مقعدی-درمان قارچ مقعدی-درمان کرمک مقعدی

درمان خانگی خارش مقعدی در کودکان-درمان گیاهی عفونت مقعدی

خارش مقعد مشکلی است که افراد از بیان آن خجالت می کشند. اگرچه برخی از علل خارش مقعد به راحتی درمان می شوند، اما تعدادی از آنها شامل یک بیماری در دستگاه گوارشی هستند و نیاز به درمان پزشکی یا عمل جراحی دارند. در این مطلب برخی از علل خارش مقعد و درمان مناسب آن ها را بیان می کنیم.

 دلایل خارش مقعد+درمان خانگی و علائم

1- هموروئید

هموروئید یا بواسیر یکی از علل خارش مقعد است. در بیشتر موارد، هموروئید در اثر یبوست و زور زدن برای خروج مدفوع بروز می کند.

 

در حالیکه برخی از هموروئیدها با داروهایی مثل شیاف و پماد ضدهموروئید مقعدی به راحتی درمان می شوند، برخی از انواع هموروئید مثل هموروئید ترومبوزی (هموروئیدی که باعث می شود حتی بعد از درمان هموروئید، پوست مقعد بیرون بزند) و هموروئید طولانی مدت نیاز به عمل جراحی دارند.

 

برای جلوگیری از خارش مقعد مربوط به هموروئید، بعد از اجابت مزاج با دستمال کاغذی نرم و مرطوب، مقعد خود را پاک کنید.

 

2- کرمک

کرمک یک نوع انگل پوستی است که تخم های خود را در اطراف پوست مقعد می ریزد. اگرچه کرمک در کودکان شایع است، ولی بزرگسالان نیز می توانند دچار آن شوند.

 

اگر فکر می کنید کرمک باعث خارش مقعد شما شده است، شب قبل از خوابیدن یک نوار چسب شیشه ای روی مقعد خود بزنید. اگر صبح بعد از بلند شدن از خواب، نوار چسب را برداشتید و تخم های ریز سفیدرنگی روی آن مشاهده کردید، نزد پزشک بروید.

اگر کودک شما این مشکل را داشت، او را نزد پزشک متخصص اطفال ببرید.

پوشیدن شلوار و لباس زیر تنگ می تواند باعث خارش مقعد شود

3- یبوست

هنگام یبوست، التهاب پوست مقعد در اثر خروج مدفوع سفت، خشک و بزرگ، باعث خارش مقعد می شود.

 

برای جلوگیری از یبوست می توانید از مواد غذایی فیبردار مثل میوه و سبزی تازه و داروهای گیاهی ضد یبوست استفاده کنید. همچنین برای جلوگیری از خشکی مدفوع بایستی آب زیادی در طی روز بنوشید.

 

اگر با این کارها یبوست شما برطرف نشد، برای مدت کوتاهی می توانید تحت نظر پزشک از داروهای ملین، شیاف و تنقیه استفاده کنید.

 

4- شلوار و لباس زیر تنگ

پوشیدن شلوار و لباس زیر تنگ می تواند باعث خارش مقعد شود.

 

برخی از پارچه ها مثل پارچه ابریشمی به پوست می چسبند. وقتی برای مدت طولانی می نشینید، این نوع پارچه ها باعث سوزش و تحریک پوست نازک مقعد می شوند.

 

اگر مجبورید لباس تنگ بپوشید، از پودرهای ضد خارش در ناحیه مقعد خود استفاده کنید.

 

5- خارش ورزشکار

خارش ورزشکار یک نوع عفونت قارچی پوست است که در آب و هوای گرم و مرطوب ایجاد می شود.

 

مردان بیشتر به این عارضه دچار می شوند، به خصوص آن هایی که در هوای گرم بیرون کار می کنند و یا مجبورند در هوای سرد چند تا لباس روی هم بپوشند و یا کسانی که در هوای گرم تابستان در مسابقات ورزشی شرکت می کنند.

 

برای جلوگیری از بروز خارش ورزشکار، کمی جوش شیرین و یا پودر جاذب عرق هر روز به زیر بغل خود بمالید.

 

6- عفونت قارچی

عفونت قارچی مقعد، هم در زنان و هم در مردان بروز می کند. همان نوع قارچی که باعث عفونت قارچی واژن در زنان می شود، می تواند باعث عفونت قارچی مقعد هم بشود.

 

برای جلوگیری از عفونت قارچی مقعد، مقعد خود را به طور کامل با آب گرم بشویید.

 

برای درمان این عارضه می توانید تحت نظر پزشک از پمادهای ضد عفونت قارچی و یا شیاف عفونت قارچی مقعد استفاده کنید.

 

7- موهای زیرپوستی

گاهی اوقات موهای بدن در زیر پوست رشد می کنند.

 

رشد موهای زیرپوستی در ناحیه مقعد باعث خارش آزادهنده شدیدی می شود.

 

برای جلوگیری از رشد موهای زیرپوستی در مقعد، موهای این قسمت را از ته نزنید.

 

اگر مجبورید موهای ناحیه مقعد را بزنید، با استفاده از یک پماد ضدخارش (که می توان آن را برای اطراف مقعد بکار برد) استفاده کنید تا خارش کم شود.

 دلایل خارش مقعد+درمان خانگی و علائم

3 نوع بیماری ناحیه مقعد

1- بواسیر

بواسیر شایع ترین بیماری مقعد است. در حقیت، احتمالاً نیمی از افراد تا سن 50 سال، بواسیر را تجربه می‏کنند. بواسیر وریدهایی در ناحیه مقعدی است. به هر علتی فشار بیش از حد به پایین راست روده و ناحیه مقعدی وارد شود، به طور غیرطبیعی این وریدها متورم می‏شوند.

این فشار زیاد می‏تواند به علت زور ‏زدن برای دفع مدفوع، اکثرا در اثر اسهال مزمن و کمتر به علت یبوست، حاملگی، پیری یا علل دیگر باشد.

بواسیرهای خارجی به صورت توده نرم و متورم یا و توده سفت در اطراف ناحیه مقعدی ظاهر می‏شوند و بواسیرهای داخلی در داخل کانال مقعدی ایجاد می‏شوند.

 

نشانه ها

شایع ترین علایم بواسیر شامل خارش و خونریزی، بیرون زدگی و درد می‏باشند. خونریزی اغلب به دنبال دفع مدفوع اتفاق می‏افتد. بواسیر ممکن است افتادگی پیدا کند (به بیرون بلغزد) و از طریق مقعد بیرون بزند.

درد در طی حرکات روده یا بعد از تحریک بواسیرها اتفاق می‏افتد. در خیلی از موارد، علایم در عرض چند روز فروکش  می‏کند. اگر علایم تداوم داشته باشند بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

راه های زیادی برای پیشگیری و درمان بواسیر وجود دارد. پزشک به شما کمک خواهد کرد تا مناسب‏ترین درمان را بر پایه شدت علایم انتخاب کنید.

 

تغییرات عادات غذایی و نحوه زندگی

به طور منظم بیرون روی را افزایش دهید و با خوردن آب فراوان و خوردن میوه‏ها، سبزیجات، سبوس و حبوبات قوام مدفوع را نرم نگه دارید. تداوم نظم حرکات روده می‏تواند باعث بهبود یا جلوگیری از یبوست و زور ‏زدن شود.

شایع ترین علت خارش معقد، بهداشت بد و نامناسب و یا افراط در بهداشت است

درمان در خانه

اگر تحریک ایجاد شده است، نشستن در داخل تشت آب گرم روزانه چند بار، کمک به کاهش ورم خواهد کرد و منطقه گرفتار را تسکین می دهد. این کار بایستی 10 تا 15 دقیقه طول بکشد و در صورتی که به دنبال دفع مدفوع (بیرون روی) باشد، بیشترین اثر را خواهد داشت.

 

درمان موضعی

بسته به شدت شکایت شما، پزشک ممکن است کرم هیدروکورتیزون یا کف آن را برای خلاصی از التهاب و درد توصیه کند. بسیاری از داروهای مربوط به بواسیر، بدون نسخه قابل تهیه هستند، یا پزشک ممکن است داروی قوی‏تری تجویز کند.

 

درمان جراحی

در بعضی از موارد، بواسیر به قدری شدید است که احتیاج به جراحی دارد. روش‏های جراحی متعددی وجود دارد. پزشک در صورت ضرورت می‏تواند اطلاعات زیادی در این مورد برای شما فراهم کند.

 

2- مقعد خارش دار

اشاره به خارش داخل و اطراف مقعد دارد. حالتی است که هم بچه ها و هم بزرگسالان را درگیر می‏کند. به طور کلی علایم با رعایت بهداشت شخصی فروکش می‏کند. در موارد شدید ممکن است که بیمار از درمان دارویی سود ببرد.

 

علل

شایع ترین علت خارش معقد، بهداشت بد و نامناسب و یا افراط در بهداشت است.

سایر علل شامل بواسیر، انگل‏ها بویژه کرمک، عفونت‏های پوستی و واکنش‏های حساسیتی خاص می‏باشد (اما به آنها محدود نمی‏شود).

مصرف موادغذایی مانند قهوه، چای، نوشابه سیاه و مرکبات ممکن است با خارش ناحیه مقعد همراه شوند.

همچنین البسه تنگ و چسبان می‏توانند با خارش ناحیه مقعد همراه باشند.

 

درمان خانگی

بهداشت مناسب خیلی مهم است. با احتیاط تمیز کردن ناحیه گرفتار توسط آب تمیز و به دنبال آن مصرف پودر تالک عموماً مۆثر است.

پوشیدن لباس های گشاد (شل) ممکن است علایم را تسکین بخشد.

عدم مصرف بعضی از غذاها از قبیل مرکبات، قهوه و نوشابه سیاه ممکن است کمک کننده باشد.

 

درمان دارویی

برای درمان موارد مقاوم، خارش مقعدی ممکن است احتیاج به مصرف کرم‌های موضعی هیدروکورتیزون یا کف‏ها در ناحیه گرفتار داشته باشد. این محصولات می‏توانند در تسکین علایم بسیار مۆثر باشند. پزشک درمان مناسبی را توصیه خواهد کرد.

 

3- شقاق مقعد

شقاق‏ها، پارگی‏های کوچک در کانال مقعدی هستند. این پارگی ها معمولاً در طی عبور مدفوع سفت یا بزرگ بر روی بافت مقعدی ایجاد می‏شوند.

شقاق های مقعدی شایع بوده و معمولاً بدون درمان خاصی ترمیم می‏یابند. در بعضی از بیماران، وقتی که شقاق‏ها ترمیم نیابند این حالت مزمن می‏شود

علایم

بیماران مبتلا، درد را در حین دفع مدفوع تجربه می‏کنند. درد ممکن است بعد از اتمام بیرون روی طول کشیده و تا بیرون روی بعدی فروکش نماید. سایر عوارض می‏توانند شامل خونریزی، خارش و ترشح باشند.

 

درمان

کار اصلی پزشک، حذف یا کاهش درد خواهد بود.

 

درمان خانگی

شل کننده‏های مدفوع کمک به کم کردن درد خواهند کرد و نشستن در وان آب گرم یا به کار بردن حوله‏های گرم در منطقه گرفتار، ناراحتی را آرام خواهند نمود.

 

درمان دارویی

کرم‏ها، کف‏ها، پمادها یا شیاف‏ها ممکن است در کاهش درد مفید باشند و منطقه گرفتار را لغزنده کنند. خیلی از این محصولات بدون نسخه قابل دسترس هستند، یا پزشکتان ممکن است داروی قوی‏تری تجویز کند.

درمان خانگی خارش مقعد

 دلایل خارش مقعد+درمان خانگی و علائم

از نظر پزشکی خارش مقعد را پرورایتوس‌آنی می‌نامند، که مشکلی رایج اما قابل درمان در خانه است. دلیل اساسی خارش مقعد، خارش پوست است. اگر از بی‌اختیاری مدفوع یا گاز ، اسهال، کهولت سن، هموروئيد، و غیره رنج می‌برید شانس ایجاد این مشکل برای شما بیش‌تر است. بهداشت نامناسب نیز می‌تواند سبب خارش مقعد شود. بنابراین در این نوشتار ۲۵ برترین درمان خانگی خارش مقعد را به شما نشان خواهیم داد. هدف این نوشتار تنها بالا بردن سطح اطلاعات شما است، بنابراین قبل از استفاده از این ۲۵ درمان خانگی خارش مقعد با پزشک خود مشورت کنید یا درصورت عدم بهبودی، به خود او مراجعه کنید.

برخی از نشانه‌های خارش مقعد شامل سوزش، درد، التهاب، قرمزی اطراف مقعد است و بعد از حرکت روده‌ها احساس خارش می‌کنید.

۱. روغن حیوانی

یکی از بهترین درمان‌های خانگی برای خارش مقعد روغن حیوانی است. خواص ضدباکتری، ضدمیکروبی و ضدالتهاب قوی آن به تسکین خارش پوست کمک می‌کند. بعلاوه، این خواص به کاهش تورم عروق خونی ملتهب و درمان هرگونه عفونتی کمک می‌کنند.

دستورالعمل

 • ابتدا یک قاشق چایخوری روغن حیوانی را کمی گرم کنید.
 • بعد با انگشت اشاره‌ی خود آن را به آرامی درون مقعد و اطراف آن بمالید.
 • این فرآیند را چندین دقیقه انجام دهید.
 • یادتان باشد بعد مالیدن روغن، دست‌هایتان را به خوبی با آب و صابون بشویید.
 • این روش را هر چند ساعت یک بار تکرار کنید.

مطلب مرتبط:۲۴ درمان خانگی درد نوروپاتیک یا عصبی در پاها و دست ها

۲. وازلین

این یکی از سریع‌ترین درمان‌های خانگی برای خارش مقعد است که توسط متخصصین گوارش به شدت توصیه می شود. وقتی احساس خارش کردید، سریعا مقداری وازلین روی ناحیه‌ی موردنظر استفاده کنید تا از شر خارش آن رها شوید. این کار یک لایه‌ی لیز در ناحیه‌ی مقعدتان ایجاد می‌کند که خارش و سایش آن را کاهش می دهد. به‌علاوه با خنک کردن این ناحیه به احساس سوزشی که معمولا با خارش مقعد همراه است پایان می‌دهد.

باید دو بار در روز به ناحیه‌ی مقعد وازلین بزنید.

۳. پوسته‌ی اسفرزه

پوسته ی اسفرزه یکی دیگر از درمان‌های خانگی برای خارش مقعد است زیرا به درمان یبوست که اغلب باعث خارش مقعد می‌شود، کمک می کند. هم چنین می‌تواند به پاکسازی روده و دفع باکتری های خطرناکی که سبب سفت شدن مدفوع می‌شوند کمک کند و از احساس خارش مقعد جلوگیری کند.

دستورالعمل

 • ابتدا ۱ قاشق غذاخوری پوسته‌ی اسفرزه را در یک لیوان شیر داغ مخلوط کنید.
 • شیر را بنوشید تا با درمان یبوست از خارج مقعد جلوگیری کند.
 • می‌توانید ۱ قاشق پوسته‌ی اسفرزه را با یک فنجان کشک ترکیب کنید و روزی دو بار مصرف کنید تا اسهال را درمان کند.

۴. از مصرف کرم‌های استروئیدی خودداری کنید

نباید از کرم‌های استروئيدی درنواحی حساس پوست استفاده کنید زیرا می‌تواند سبب آسیب راندن به پوست شود. این کرم‌ها می‌توانند پوست را نازک‌تر کنند، که منجر به ترک خوردن آن می‌شود. اگر با پزشک مشورت نمی‌کنید، نباید بیش از ۷ الی ۱۰ روز از کرم هیدروکورتیزون استفاده کنید. بدون تجویز پزشک از کرم‌های استروئیدی برای کودکان زیر ۲ سال استفاده نکنید زیرا ممکن است برای سلامتی کودک خطرناک باشند.اگر در نزدیکی ناحیه‌ی مقعد زخم‌های باز یا پوست ترک خورده دارید، ممکن است به راحتی دچار عفونت شوید. به‌علاوه، التهاب شدید می‌تواند خارش و آزار فراوانی به همراه داشته باشد. اگر مشکل وخیم‌تر شد، باید با یک پزشک مشورت کنید.

مطلب مرتبط:۱۰ برترین درمان خانگی خارش چشم

۵. آب فراوان بنوشید

اگر می‌خواهید تمام سموم و میکروب‌های خطرناک را از مجرای گوارش‌تان بیرون بکشید، یادتان باشد روزانه ۱۰ الی ۱۲ لیوان آب بنوشید. این کار به کاهش خارش و درد مقعد نیز کمک می کند.

نکته‌ی مهم دیگر آن است که مقعدتان را پاک نگه دارید و بعد از اجابت مزاج، آن را کاملا با آب معمولی بشویید تا باکتری‌ها و بقایای مدفوع را از روی آن پاک کنید.

۶. بسته‌ی یخ

استفاده از بسته‌ی یخ یکی از موثرترین روش‌های درمان خانگی برای خارش مقعد است که باید امتحانک نییید.

دستورالعمل:

 • ابتدا تعدادی تکه‌ی یخ را در یک بسته‌ی پلاستیکی بریزید. بعد از هر ۱۰ الی ۱۵ دقیقه آن را روی ناحیه‌ی مقعد استفاده کنید.
 • باید این کار را ۵ بار در روی ارنجام دهید.
 • گزینه‌ی دیگر آن است که آب را در قالب بستنی یخی فریز کنید.

۷. استرس‌تان را مدیریت کنید

کاهش یا مدیریت سطح استرس یکی از درمان‌های خانگی ساده برای خارش مقعد است. این کار نه تنها باعث تسکین خارش مقعدتان می‌شود بلکه به سلامت روان‌تان هم کمک می‌کند. در حقیقت، استرس و اضطراب مزمن ممکن است روی هورمون‌های بدن اثر بگذارند. در نتیجه انتهای عصب‌هایتان به روش‌های گوناگون تحت تاثیر قرار می‌گیرد. اگرچه مکانیسم دقیق بین استرس و خارش هنوز شناخته نشده است، اما به طور غیرمستقم به هم مرتبط هستند.

۸. ناحیه‌ی مقعد را پاکیزه نگه دارید

در حقیقت، اگر فقط بعد از اجابت مزاج ناحیه‌ی مقعد را پاک کنید پوست‌تان حساس می‌شود. در نتیجه، پوست‌تان بیش‌تر تحریک می‌شود. بنابراین، باید این ناحیه را  به صورت منظم پاک کنید تا پوست‌تان ضخیم‌تر شود. هم‌چنین آن را به خوبی تمیز کنید. اگرذرات مدفوع به خوبی پاک نشوند، ممکن است باعث خارش و قرمزی شدید این ناحیه شوند. به‌علاوه اگر مدفوع روی پوست‌تان باقی بماند، می‌تواند منجر به عفونت یا ایجاد بوی بد شود. بنابراین بعد از دوش گرفتن و اجابت مزاج حتما آن را با دستمال خشک و تمیز کنید که باعث  سختی یا دوام پوست حساس می‌شود. این کار از التهاب جلوگیری می‌کند.

علاوه بر پاک کردن مقعد با دستمال، باید این ناحیه را پس از اجابت مزاج با صابون ملایم یا آب معمولی بشویید. می‌توانید از دستمال مرطوب یا بطری آب‌فشان استفاده کنید. هرگز آن را نسابید زیرا می‌توند پوست‌تان را تحریک کند.

وقتی سفر هوایی دارید، یک بطری آب‌فشان خالی همراه داشته باشید تا بتوانید در سرویس‌های بهداشتی آن را پر کنید.

۹. از صابون‌های معطر استفاده نکنید.

باید از صابون‌های معطر یا گندزدایی شده در ناحیه‌ی مقعد استفاده نکنید. در بیش‌تر موارد، این صابون‌ها مستقیما باعث میشوند پوست حساس‌تان تحریک شود. گزینه‌ی بهتر صابون‌های غیرمعطر است. پوست حساس این ناحیه نسبت به صابون‌هایی که به صورت شیمیایی تغییر یافته و پردازش شده‌اند تا عطر خوبی داشته باشند، بیش‌تر واکنش نشان می‌دهد.

مطلب مرتبط: خارش‌چشم :علت‌ ها و راه‌ های درمان خارش‌چشم را بدانید

۱۰. همیشه باسن‌تان را خشک نگه دارید

یادتان باشد که همیشه باسن‌تان را خشک کنید زیرا خیس بدن آن می‌تواند باعث تحریک مقعد شود. همانطور که می‌دانید، تحریک این ناحیه منجر به خارش مقعد می‌شود. برای خشک کرن آن، می‌توانید از پودر بچه یا یک گلوله‌ی پنبه‌ای، حوله، یا دستمال توالت استفاده کنید.

یا می‌توانید از سشواری استفاده کنید که روی درجه‌ی کم تنظیم شده باشد. هم‌چنین استفاده از پودر تالک غیرداروی نیز انتخاب خوبی برای خشک کردن باسن است. از پودر نشاسته ذرت استفاده نکنید زیرا می‌توانید به رشد باکتری‌ها در این ناحیه کمک کند.

گزینه‌ی دیگر آن است که یک گلوله‌ی پنبه‌ی خشک یا مرطوب را روی مقعدتان قرار دهید تا به جذب رطوبت آن کمک کند. یادتان باشد در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

۱۱. حرکت کنید

وقتی به ناحیه‌ی مقعد فشاری مداوم وارد می‌کنید، می‌تواند منجر به تجمع طبیعی عرق یا رطوبت در این ناحیه شود. به‌علاوه، اگر آن را با ساعت‌ها نشستن ترکیب کنید، باعث می‌شود لباس‌ها به این ناحیه بچسبند و پوست ملتهب یا تحریک شود. بنابراین، اگر سبک زندگی غیرمتحرک دارید، باید بلند شوید و هر چند ساعت کمی قدم بزنید. با حرکت کردن خون بیش‌تری در ناحیه‌ی مقعد جریان می‌یابد.

۱۲. بعد از اجابت مزاج از دستمال توالت مرطوب استفاده کنید

در حقیقت، دستمال توالت خشک نمی‌تواند تمام بقایای مدفوع را پاک کند. باید قبل از استفاده کمی آن را مرطوب کنید و بعد ناحیه‌ی مقعد را با آن پاک کنید. در بسیاری از موارد، با وجود آن که بارها ناحیه‌ی مقعد را دستمال می‌کشید، اما باز هم مقداری مدفوع چسبناک در آن ناحیه باقی می‌ماند. در این موارد، فقط دستمال توالت مرطوب می‌تواند کمک کند و خطر خارش مقعد را کاهش می‌دهد. با این حال، پس از استفاده از دستمال توالت مرطوب، باید آن را با دستمال توالت خشک پاک کنید تا رطوبت این ناحیه را کاهش دهید.

مطلب مرتبط:خارش گوش: ۵ درمان خانگی خارش گوش

۱۳. زیرشلواری بپوشید

نکته‌ی مهم دیگر آن است که همیشه زیرشلواری بپوشید. وجود لایه‌ا‌ی از پارچه‌ی نرم و غیرتحریک کننده بین مقعد و پارچه‌ی زمخت‌تر شلوار می‌تواند به کاهش خطر خارش مقعد کمک کند.

به‌علاوه، به خشک ماندن این ناحیه نیز کمک می‌کند. باید از پوشیدن جوراب شلواری و سایر لباس‌های تنگ خودداری کنید زیرا می‌توانند باعث ایجاد رطوبت در این ناحیه شوند و این دلیل دیگری برای خارش مقعد است.

۱۴. از خاراندن آن خودداری کنید

اگرچه خاراندن مقعد می‌تواند موقتا احساس خارش آن را تسکین دهد، اما باید به هر قیمتی شده از خاراندن آن خودداری کنید. زیرا خاراندن باعث آزار پوست این ناحیه و التهاب مداوم آن می‌شود. به جای این کار، روی یک کمپرس آب سرد بنشینید یا دوش آب سرد بگیرید تا ناحیه مقعد را به خوبی شستشو دهید. این کار به کاهش التهاب کمک می‌کند که می‌تواند منجر به احساس خارش شود.

هم‌چنین می‌توانید ناخن‌هایتان بگیرید و هنگام خواب یک جفت دستکش پنبه‌ای بپوشید تا از خاراندن آن جلوگیری کنید.

۱۵. کنترل رژیم غذایی

کنترل کردن رژیم غذایی روزانه نیز یکی از درمان‌های خانگی موثر برای خارش مقعد است. شما باید از مصرف مشروبات الکلی ، آب‌جو، سودا، و نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های سرشار از ویتامین سی خودداری کنید. هم‌چنین نباید خوراکی‌های تند مصرف کنید. به مدت ۲ هفته مصرف این خوراکی‌ها را کنار بگذارید، و بعد به تدریج مصرف‌شان را از سر بگیرید. وقتی دوباره مصرف آن‌ها را شروع می‌کنید، توجه کنید که چه خوراکی‌ها و نوشیدنی‌هایی ممکن است باعث خارش شوند. اگ متوجه شدید خوراکی‌های خاصی منجر به افزایش خارش می‌شوند، ممکن است نسبت به آن‌ها حساسیت داشته باشید. بنابراین باید از مصرف آن خوراکی‌ها در آینده خودداری کنید، یا در صورت مصرف‌شان احتیاط کنید.

۱۶. سرکه‌ی سیب

سرکه‌ی سیب یکی از مفیدترین درمان‌های خانگی خارش مقعد است. با استفاده از این ماده می‌توانید بدن‌تان را قلیایی کنید، عفونت را کنترل کنید، و خارش را به خوبی کاهش دهید. نحو‌ی درمان با سرکه‌ی سیب به این صورت است:

روش اول

 • یک فنجان آب و چند قاشق غذاخوری سرکه‌ی سیب را باهم ترکیب کنید.
 • این مایع را روزی دوبار بنوشید.

روش دوم

 • یک لیوان سرکه‌ی سیب را به وان آب داغ اضافه کنید.
 • سپس ۱۵ – ۲۰ دقیقه در وان آب داغ غوطه‌ور شوید.
 • روزی یکبار این کار را انجام دهید.

۱۷. روغن نارگیل

روغن نارگیل نه تنها برای سلامتی، بلکه برای درمان خارش مقعد نیز مفید است. این ماده دارای خواص ضدمیکروبی، ضدقارچ، و ضدباکتری است که می‌تواند خارش و عفونت مقعد را کاهش دهد. هم‌چنین، می‌تواند کرم‌های روده را دفع کند که باعث خارش مقعد می‌شوند.

روش اول: می‌توانید روزانه چند قاشق غذاخوری روغن نارگیل  بخورید. هم‌چنین می‌توانید برای پخت خوراکی‌های سالم از روغن نارگیل استفاده کنید.

روش دوم: می‌توانید مقداری روغن نارگیل را کم کنید و آن را اطراف ناحیه‌ی درگیر بمالید تا احساس سوزش و خارش اطراف آن را کاهش دهد.

مطلب مرتبط:رفع خارش گزیدگی پشه با این روش خیلی ساده و شگفت‌انگیز

۱۸. سیر

تصور می‌کنم از برخی خواص سیر مطلع باشید، که نه تنها باعث خوش‌مزه شدن غذاها می‌شود بلکه مشکلات رایجی همچون خارش مقعد را نیز درمان می‌کند. برای رفع این مشکل، سیر به درمان آن از درون کمک می‌کند و کرم‌های روده را دفع می کند. هم‌چنین خواص ضدعفونی‌کننده ، ضدقارچ، و ضدباکتری دارد که می‌تواند به کاهش سریع عفونت و علائم خارش مقعد کمک کند.

روش اول

فقط به مدت یک هفته پیش از هر وعده ۲-۳ حبه سیر بخورید.

روش دوم

 • حبه‌های سیر را له کنید.
 • آن‌ها را با نصف فنجان شیر بجوشانید.
 • هنگام گرسنگی آن را بنوشید.
 • به مدت یک هفته هر روز این کار را انجام دهید.

۱۹. بلغور جو

بلغور جو دارای خواص تسکین‌دهند، ضدالتهاب، و ضدسوزش است که می‌تواند به درمان خارش پوست، التهاب، و سوزش آن کمک کند. با استفاده از دستورالعمل زیر می‌توانید از بلغور جو برای کاهش خارش استفاده کنید:

 • چند فنجان بلغور جو را در آب ولرم بریزید.
 • اجازه دهید این مخلوط را ۱۵-۲۰ دقیقه خیس بخورد.
 • هم‌چنین می‌توانید ۱-۲ بار در روز با بلغور جو حمام کنید.

۲۰. آلوئه‌ورا

آلوئه‌وا دارای خواص تسکین‌دهند و آرام‌بخش است که به بهبود التهاب، درد، و خارش کمک می‌کند. بیماران مبتلا به هموروئید نیز می‌توانند از آلوئه‌ورا استفاده کنند زیرا می‌تواند سوزش را به خوبی کاهش دهد.

 • ژل آلوئه‌ورا را از برگ‌های آن استخراج کنید.
 • ژل را ۵ دقیقه اطراف مقعد بمالید.
 • هر ساعت این فرآیند را تکرار کنید تا از درد و خارش مقعد رها شوید.

۲۱. ماست

ماست یک میان‌وعده‌ی عالی برای همه است و می‌توانید از آن برای درمان خارش مقعد نیز استفاده کنید. دلیلش آن است که ماست حاوی مواد پروبیوتیک است که می‌تواند رشد عفونت را مدیریت کند و علائم خارش مقعد را به شدت کاهش دهد.

 • روش اول: می‌توانید هر روز ۲-۳ فنجان ماست بخورید.
 • روش دوم: می‌توانید ماست را روی پوست ناحیه‌ی مقعد بمالید و پس از ۲۰-۳۰ دقیقه آب بکشید.

۲۲. نمک اپسوم

اگر می‌خواهید از به سرعت از شر خارش مقعد رها شوید، نمک اپسوم عالی است. این ماده می‌تواند احساس سوزش و خارش مقعد را به خوبی کاهش دهد.

 • چند فنجان نمک اپسوم را با آب گرم ترکیب کنید.
 • ۱۵-۲۰ دقیقه در آن آب غوطه‌ور شوید.
 • پوست‌تان را به آرامی خشک کنید.
 • می‌توانید ۲-۳ بار در روز با نمک اپسوم حمام کنید.

۲۳. شیرین‌بیان

شیرین‌بیان برای مراقبت از پوست عالی بوده و یکی از درمان‌های خانگی طبیعی برای خارش مقعد است. این گیاه دارویی خارش، پسوریازیس، اگزما، سوزش، و قرمزی پوست را درمان می‌کند.

 • شیرین‌بیان را بو بدهید و با هل و هلیله سیاه آسیاب کنید.
 • آن‌ها را به پودر لطیفی تبدیل کنید.
 • یک چهارم قاشق چایخوری از این پودر را در یک فنجان آب مخلوط کنید و یک قاشق چایخوری عسل به آن اضافه کنید.
 • روزی یک بار از آن بنوشید.

۲۴. مصرف خوراکی های فیبردار

یبوست می‌تواند منجر به خارش مقعد شود. در نتیجه ابتدا باید از شر یبوست خلاص شوید. یک راه موثر برای رهایی از خارش مقعد، مصرف فیبر بیش‌تر است که مدفوع را نرم کرده و عملکرد دستگاه گوارش را بهبود می‌دهد.

روش اول: می‌توانید خوراکی‌های پرفیبر مانند نخودفرنگی، بروکلی، تخمه‌ی آفتابگردان، تخمه کدو، مغزها، سبزیجات برگ‌پهن و سبز، میوه‌های تازه، آلوسیاه، گندم سیاه، کینوآ، برنج قهوه‌ای، هویج، لوبیا، و غیره مصرف کنید.

روش دوم: می‌تونید پس از مشورت با دکتر از مکمل‌های فیبر استفاده کنید.

۲۵. از حساسیت‌زاهای غذایی پرهیز کنید

در کنار خوراکی‌هایی که برای درمان خارش مقعد مفید هستند، برخی حساسیت‌زاهای غذایی می‌توانند باعث سوزش، التهاب، و خارش شوند. پس باید از موارد زیر بپرهیزید:

 • مرکباتی مانند پرتقال، لیمو، و گریپ‌فروت
 • خوراکی‌های تند مانند هالاپینو ، و فلفل
 • خوراکی‌هایی که خارش را افزایش می‌دهند، مانند شکلات، نوشیدنی‌های الکلی، سودا، چای، قهوه و غیره.

خارش مقعد نشانه کدام بیماریست؟

 دلایل خارش مقعد+درمان خانگی و علائم

خارش مقعد معمولاً علامتی است مبنی بر اینکه مواد دفعی یا ترشحان بدن انتهاهای عصبی ناحیهٔ مقعد را تحریک می‌کنند. پزشکان می‌گویند که این خارش علل متعدد دارد و یافتن یک علت خاص برای آن ممکن است دشوار باشد.
بیشتر از همه، بواسیر، کرمک، شقاق (ترک‌های پوست اطراف مقعد)، زگیل‌ مقعد، یا حساسیت به کاغذ توالت یا غذاها علت گرفتاری هستند. خارش مقعد ممکن است ناشی از عفونت قارچی نیز باشد که در مبتلایان به بیماری قند شایع و گاهی یکی از اولین علائم این بیماری است. در موارد نادر، خارش مقعد نشانه‌ای از وجود یک آبسه، پولیپ یا بیماری آمیزشی است.

-برای  درمان خارش مقعد به نکات زیر توجه کنید :
استفادهٔ زیاد از کرم‌ها و پمادها برای تسکین خارش مقعد باید با احتیاط انجام شود، چون ممکن است بیشتر ضرر داشته باشند، و راه‌های آسان‌تری نیز برای درمان آن وجود دارد. در اینجا چند پیشنهاد برای خلاصی از این خارش عذاب‌آور ارائه می‌شود.
مرکبات و غذاهای پرادویه نخورید. مرکبات مثل پرتقال، گریپ فروت، و نارنگی و غذاهای ادویه‌دار مثل کاری و فلفل تند در برخی افراد باعث افزایش ترشحات خارش‌آور مقعد می‌شود، گرچه پزشکان به‌علت دقیق آن مطمئن نیستند. حذف این مواد از رژیم غذائی مشکل شما را رفع می‌کند.
کمتر قهوه بخورید. دانه‌های قهوه حاوی روغن‌هائی هستند که هضم نمی‌شوند. این روغن‌ها به هنگام دفع، پوست اطراف مقعد را تحریک می‌کنند. محدود کردن قهوهٔ روزانه به یک یا دو فنجان برای جلوگیری یا تسکین خارش مقعد کافی است.
از تنزیب استفاده کنید. گذاشتن یک تنزیب یا پارچهٔ نازک نخی بر روی مقعد عرق و ترشحات زیادی را که باعث تحریک و خارش می‌شوند جذب می‌کند.
لباس زیر مناسب بپوشید. زیر شلواری‌ نخی گشاد بهتر از انواع چسبان نایلونی است، چون بهتر رطوبت را جذب می‌کند و جریان هوا را نیز برای خشک نگاه داشتن نشیمنگاه بهتر حفظ می‌کند.
کرمک‌ها را از بین ببرید. کرمک‌ها عموماً کودکان را گرفتار می‌کنند، ولی سایر اعضاء خانواده نیز ممکن است گرفتار این انگل‌ها شوند که شب‌ها از مقعد بیرون آمده و باعث خارش می‌گردند. پزشک داروی خوراکی ضدانگل برای از بین بردن آنها تجویز می‌کند، ولی شما نیز باید ملافه‌ها را در آب داغ بشوئید تا از بازگشت آنها جلوگیری شود.
داروهایتان را کنترل کنید. برخی داروها می‌توانند باعث خارش مقعد شوند. مثلاً آنتی‌بیوتیک‌ها اغلب باکتری‌ها بی‌آزاری را که در مقعد وجود دارند و از عفونت مخمرهای خارش‌زا جلوگیری می‌کنند از بین می‌برند. از پزشک خود در مورد اینکه داروی مصرفی شما باعث خارش می‌شود یا نه سئوال کنید.
نشیمنگاه را خشک کنید. خشک کردن مقعد با گرفتن سشوار بر روی آن به‌مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه بعد از استحمام یا شنا راه خوبی برای رفع خارش است. توجه کنید اگر احساس سوختگی کردید، یا سشوار داغ است یا آن را زیاد به پوست نزدیک کرده‌اید.
نشیمنگاه را در معرص آفتاب قرار دهید. نور فرابنفش آفتاب می‌تواند خارش و دیگر تحریکات ناحیهٔ مقعد را آرام و پوست آن را خشک کند. حمام آفتاب برهنه راه‌ خوبی برای تابش نور خورشید به نقاطی از بدن است که معمولاً پوشیده هستند. با روش‌ها و وسائل نوین باید خود را مرتباً در سایبان حمام آفتاب قرار داد.
اضطراب را دور کنید. باور کنید که اگر اضطراب یا تنش روانی دارید، ممکن است دچار خارش مقعد شوید. آرام کردن اعصاب با یوگا، استراحت کافی، یا ورزش می‌تواند خارش را از بین ببرد.
خود را بشوئید،  رعایت بهداشت برای جلوگیری از خارش مقعد بسیار مهم است. اگر برایتان امکان دارد، بعد از هر اجابت مزاج، مقعد را با پارچه‌ای نرم و آب‌گرم و صابون بشوئید و خشک کنید. برای خشک کردن کاغذ توالت یا پارچه را بر روی مقعد نمالید.
کاغذ توالت خوب مصرف کنید. از کاغذ توالت نرم دو لایه استفاده کنید و کاغذ‌های لوکس را که موادی مثل خوشبوکننده دارند به‌کار نبرید، چون ممکن است پوست را تحریک کند.

مطالب مشابه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *