قالب وردپرس شرکتی کوادکوپتر

بهترین زمان برای رابطه جنسی بعد از زایمان چه موقع است

بهترین زمان برای رابطه جنسی بعد از زایمان چه موقع است

اولین رابطه بعد از سزارین

بهترین زمان برای رابطه جنسی بعد از زایمان چه موقع است

ارضا شدن بعد از زایمان-چند روز بعد از سزارين مي توان نزديكي داشت

از پیش برنامه‌ریزی کنید

برای داشتن رابطه جنسی بعد از زایمان نکته مهم برنامه‌ریزی است. اطمینان حاصل کنید که نوزاد سیر است و پوشکش هم تازه عوض شده و خشک است. نوزاد را بخوابانید و زمانی را برای خودتان بخرید. قطعا اولین رابطه بعد از ۹ ماه بارداری نباید با عجله باشد. از سوی دیگر همسر شما باید صبور باشد و به حرف شما گوش دهد و آرام پیش برود.

اجازه دهید درمان شود

جای زخم یا خارش را باید چند روزی صبر کنید تا بهبودی اتفاق بیفتد. داشتن رابطه جنسی با احساس خوب نیز نیاز به زمانی برای مداوا و مرهم دارد.

اولین رابطه جنسی بعد از زایمان درد دارد

ممکن است هیچ کس به شما نگفته باشد که اولین رابطه جنسی بعد از زایمان دردناک است و امکان ندارد شما احساس نکنید که انگار خار به بدن‌تان وارد می‌شود. نباید این تصور را داشته باشید که پس از اولین رابطه جنسی بعد از زایمان دیگر در روابط بعدی دچار درد نمی‌شوید. این تصور غلط است و امکان دارد حتی یک سال بعد از زایمان هم هر بار در رابطه جنسی درد را حس کنید.

خونریزی قطع نمی‌شود

قطعا در اولین رابطه‌تان فکر می‌کنید که دیگر خونریزی ندارید و این موضوع تمام شده است اما این‌طور نیست و شما بلافاصله بعد از رابطه جنسی خونریزی را خواهید دید.

بعد از دو هفته مانعی ندارد

چه کسی می‌گوید برای داشتن رابطه جنسی بعد از زایمان باید دست کم ۶ هفته صبر کنید. این اشتباه است و بعد از دو هفته شما می‌توانید این کار را انجام دهید.

به حرف قدیمی‌ها گوش نکنید

برخی از زنان قدیمی بر این باور هستند که مادران شیرده به هیچ عنوان باردار نمی‌شوند در حالی که این باور اشتباه است و به همین دلیل باید از ابزارهای پیشگیری از بارداری مجدد استفاده کنید.

خونریزی بعد از سزارین چند روز ادامه دارداولین رابطه بعد از سزارین

رابطه جنسی پس از زایمان

شروع رابطه جنسی پس از زایمان

پس از زایمان اکثر اعضا طی 4 تا 6 هفته به حالت عادی برمی گردند. اندازه دیواره واژن، دستگاه تناسلی و سایر اعضای پرینه به تدریج کاهش پیدا کرده و به حالت عادی برمی گردند، اما برگشت آنها به حالت پیش از بارداری، به ندرت اتفاق می افتد.
در زایمان طبیعی،  محل اپی زیاتومی، باعث ایجاد نگرانی هایی در زوجین می شود.  بهبود محل اپی زیاتومی ، حدود دو هفته زمان می برد، اما ممکن است چهار ماه طول بکشد تا محل جوش خوردن زخم آنقدر حالت الاستیکی پیدا کند که نزدیکی راحت و بدون مشکل انجام شود. به همین دلیل غالبا توصیه می شود، اولین رابطه جنسی پس از زایمان طبیعی با برش اپی زیاتومی ، 4-6 هفته بعد از زایمان شروع شود.
با این وجود بسیاری از زوج ها فعالیت جنسی خود را زودتر از این زمان و بین هفته های سوم و چهارم پس از زایمان آغاز می کنند.
در شرع مقدس اسلام به تاخیر انداختن فعالیت جنسی تا توقف کامل خونریزی و پایان دوره نفاس توصیه می شود. چرا که آغاز زودهنگام فعالیت جنسی در دوران پس از زایمان و پیش از توقف کامل خونریزی، می تواند منجر به بروز آمبولی هوا شود .

احتمال بارداری بعد از زایمان-احكام نزديكي بعد از زايمان

زمان اعلام آمادگی برای شروع فعالیت جنسی در افراد مختلف، متفاوت است. بسیاری از زنان در هفته های اول این آمادگی را دارند . در حالی که  بسیاری دیگر آن را ترسناک و غیر معقول می دانند. بسیاری از زنان برای کسب این آمادگی به شش ماه وقت نیاز دارند. پس همه باید بدانند که این دوره ی کسب آمادگی ، ممکن است طولانی باشد. هم زن و هم مرد باید این مساله کسب آمادگی را بدانند و درک کنند. در غیر اینصورت ،  زن ممکن است احساس بی کفایتی و گناه کند و مرد نیز در پایان هفته ششم پس از زایمان، احساس کند کنار گذاشته شده یا فراموش شده است.
خیلی از همسران تصور می‌کنند پس از زایمان باید تا هفته‌ها رابطه زناشویی نداشته باشند؛ چون ممکن است برقراری چنین رابطه‌ای باعث آسیب به مادر شود. باور غلط دیگری که در مورد آغاز رابطه جنسی بعد از زایمان رواج دارد، بهتر بودن سزارین نسبت به زایمان طبیعی برای برقراری رابطه زناشویی (رابطه جنسی) بعد از زایمان  است.
البته بعضی اوقات هم مشغولیت بچه‌داری باعث می‌شود که زوج‌ها خودشان و یا رابطه زناشویی‌شان را فراموش کنند که این نکته هم می‌تواند در درازمدت عوارض نامطلوبی بر رابطه زناشویی تان بگذارد .

– بعد از زایمان، تا چه مدتی محدودیت و منع رابطه زناشویی و جنسی وجود دارد؟

تا توقف کامل خون ریزی بعد از زایمان رابطه جنسی نباشد و علت آن هم این است که باید محل چسبندگی جفت ترمیم پیدا کند. جفت از دیواره کنده شده و خو‌ن‌ریزی‌های معمول بعد از زایمان، از همین محل است.
تا این زخم ترمیم پیدا نکرده، بهتر است رابطه‌ زناشویی بعد از زایمان نداشته باشند. این زمان حدود ۳ هفته طول می‌کشد. در قدیم می‌گفتند تا ۶ هفته اما امروز می‌گویند تا ۳ هفته هم کفایت می‌کند.

– آیا مدت شروع رابطه جنسی برای زایمان طبیعی و سزارین فرق دارد؟

مسلما شرایط زایمان طبیعی و سزارین باهم فرق می‌کند. اگر زایمان طبیعی باشد چون در محل، ممکن است برش و بخیه زده شده باشد و این زخم در طول ۲ هفته بهبود پیدا می‌کند، چنانچه مشکل خاصی پیدا نکند، همین ۳ هفته کافی است. اما در نظر داشته باشید که دخول به آرامی و با استفاده از مواد روان کننده انجام شود. چون در این دوره ، بدلیل تغییرات هورمونی ، واژن بسیار خشک است و اگر دخول بدون ملاحظه انجام شود ، تاثیر منفی بر روابط پس از این خواهد گذاشت .
در مورد سزارین بستگی به نوع سزارینی که انجام شده است، دارد. اگر همراه با چسبندگی زیاد یا بروز عفونت باشد، ممکن است رابطه‌ زناشویی همراه با درد باشد. یعنی پس از رابطه‌ زناشویی، زن یک درد مبهمی در ناحیه لگن خود حس می‌کند(در بهترین شرایط هم سزارین تا حدی چسبندگی ایجاد می‌کند).

نکته در رابطه با رابطه جنسی پس از زایمان:

پس از زایمان ، یعنی  زمانی که مادر شیر می‌دهد. فعالیت تخمدان‌ها متوقف شده و این می‌تواند باعث کم شدن ترشحات واژن و خشکی آن شود. از طرفی هورمون پرولاکتین ، مشغولیتهای فرزند پروری ، بی خوابی های شبانه و …نیز ممکن است باعث کاهش میل جنسی مادر پس از زایمان شود . اگر زن چنین احساسی را دارد، بهتر است از ژل‌های لوبریکانت ساده استفاده شود. پیش نوازی کامل و مناسب نیز فراموش نشود.

روابط جنسی پس از زایمان و شیردهی

شیردهی آثار حسی زیادی دارد، اما ممکن است زنان شیرده، خستگی و عدم علاقه به فعالیت های جنسی را در این دوران تجربه کنند. هر چه شیردهی موجب صرف انرژی بیشتری گردد، زن نیز به همان نسبت دچار خستگی بیشتری شده و این احساس موجب کاهش میل جنسی در او خواهد شد. به علاوه شیردهی موجب بروز دردسرهایی همچون ترشح شیر در حین برانگیختگی و ارگاسم می گردد، که برقراری روابط جنسی را تحت تاثیر قرار می دهد. استرس های روحی دوران پس از زایمان، بروز مشکلاتی در شیردهی به کودک و تقاضای مکرر او برای شیردهی بر اعصاب زن اثر گذاشته و میل جنسی زن را پس از زایمان کاهش خواهد داد.

علل كاهش رابطه جنسی  پس از زايمان

رايج‌ترين دلايل كاهش فعاليت جنسي پس از زايمان عبارتند از:

 • درد هنگام نزدیکی: بدلیل خشکی واژن در این دوره
 • شیردهی: اگرچه ثابت شده است که شیردهی موجب ایجاد دلبستگی بین مادر و نوزاد می گردد، مکیدن نوک پستان توسط نوزاد برای مادر لذت بخش بوده و موجب تحریک جنسی در او می شود و به همین دلیل بسیاری از مادران احساس گناه و اضطراب را تجربه می کنند. به علاوه زن و شوهر ممکن است نتوانند با این نقش دوگانه پستان کنار بیایند و بسیاری از زنان، ترشح شیر از سینه را زشت و خجالت آور تلقی کنند.
 • خستگی: بارداری و زایمان موجب خستگی فوق العاده زن می گردد.  مراقبت از کودک و شب نخوابی ها نیز به این خستگی اضافه می کند. در این موارد اغلب خواب به مسایل جنسی ترجیح داده می شود و زن از عدم مشارکت و همکاری شوهرش در این میان می رنجد.پس بهتر است وایل روز که انرژی دارید ، فعالیت جنسی داشته باشید  .
 • افسردگی پس از زایمان: 10% از مادران جوان، دوره ای از افسردگی شدید را در اوایل سال پس از زایمان تجربه می کنند. از دست دادن میل جنسی پس از زایمان یکی از ویژگی های شاخص این بیماری است.
 • –    وجود مشکلاتی در روابط زناشویی: مشکلات ارتباطی پیش از تولد بچه، اغلب با تولد بچه تشدید می گردد و این امر بر روابط جنسی پس از زایمان نیز تاثیر می گذارد، بنابراین والدین باید تشویق شوند که احساسات خود را با هم مطرح کرده و به اشتراک بگذارند.
 • مشکلات ارتباطی شوهر: مردان نیز ممکن است پس از تولد بچه دچار کاهش فعالیت های جنسی گردند و کنار آمدن با نقش جدیدشان را به عنوان پدر مشکل بیابند. در این موارد، پدران آسیب پذیرتر و حساس تر شده و نیازمند حمایت بیشتری هستند و از توجه مطلق همسرشان به کودک شکایت دارند.
 • احساس والدین در مورد ترس از مشاهده آنها توسط نوزاد: بسیاری از والدین از اینکه به محض آغاز فعالیت جنسی کودک بیدار شود، ترس دارند .
 • برقراری رابطه جنسی در والدینی که صاحب نوزاد مرده شده اند: بسیاری از  زوجین، برقراری روابط جنسی بین زن و شوهر اندوهگین را راهی برای کاهش اندوه و فراموش کردن آن می دانند. بسیاری دیگر دچار افسردگی شدید و کاهش میل جنسی می گردند. عده ای دیگر نیز احساس گناه می کنند، زیرا تصور می کنند روابط جنسی آنها در دوره ی بارداری قبلی منجر به بروز مشکل برای جنین شده است.

چند نکته برای آموزش مراقبت از خود در دوران پس از زایمان:

 • انجام نزدیکی بعد از زایمان را تا قطع خونریزی واژینال (برای جلوگیری از نفوذ باکتری ها به محل قرار گیری جفت) به تعویق بیندازید.
 • محل ترمیم اپی زیاتومی را با لمس انگشت یا تامپون در ناحیه واژن کنترل کنید.
 • تهییج جنسی می تواند موجب ترشح شیر از سینه ها شود، بنابراین پیش از انجام رابطه جنسی به بچه شیر داده، یا در حین نزدیکی از یک کرست مناسب استفاده کنید.
 • اگرنیازمند افزایش لغزنده شدن واژن هستید، از ژل لوبریکانت استفاده کنید.
 • برای افزایش مرطوب شدن واژن، معاشقه و فعالیت های پیش از نزدیکی را طولانی کنید.
 • می توانید تا مدتی از سایر فعالیت های صمیمانه به جای نزدیکی سود برید.
 • به خاطر داشته باشید وضعیت جسمی و فعالیت جنسی شما پس از مدتی به وضعیت طبیعی باز خواهد گشت.
 • می توانید در حین فعالیت جنسی، بچه را در اتاقی دیگر یا پشت یک پرده قرار دهید.
 • از همسرتان بخواهید تا فشار کمتری بر سینه های شما وارد کند (به ویژه در مواقعی که سینه ها حساس بوده یا در طول شب که بچه بدون شیر خوردن برای مدت زیادی به خواب رفته است).
 • توصیه می‌ شود که خانم‌ها هفته‌ ششم پس از زایمان به مراکز بهداشتی یا مطب  مراجعه کرده و روش جلوگیری مناسبی را انتخاب کنند.

نکاتی درباره شروع رابطه زناشویی بعد از زایمان

مادر شدن یکی از ودیعه‌های الهی است که خداوند به زنان عطا کرده است. هنگامی که پس از ۹ ماه بارداری، موعد زایمان فرا می‌رسد یکی از زیباترین پدیده‌های خلقت، یعنی تولد نوزاد به وقوع می‌پیوندد و پس از آن، دوران زیبای مادرشدن و شیردهی آغاز می‌شود.
طبیعتا دوران پس از زایمان و شیردهی، تجربه جدیدی برای پدر و مادر است. شرایط فیزیولوژیک این دوران باید مورد توجه قرار گیرد؛ چراکه به دلیل بی اعتنایی به این قضیه کم کم کانون خانواده به سردی می گراید. دوران پس از زایمان همراه با تغییرات فیزیکی و روانی خاصی است که به تغییراتی در میل و فعالیت جنسی منجر می شود.
 عوامل موثر براین فرآیند عبارتند از: درد حین رابطه زناشویی به خاطر بخیه های محل زایمان، ترس هایی که در مادران اول زا وجود دارد، خون ریزی های واژینال، سرگیجه، خشکی واژن، ترس از بیدار شدن و شنیدن کودک، ترس از صدمه دیدن و کاهش حس جنسی ارگان های حساس جنسی.
بسیاری از زنان شیرده در دوران پس از زایمان بیان می کنند که میل جنسی آنها در سطح بسیار پایینی است و خستگی، ضعف و درد ناشی از آمیزش از دلایل ذکرشده توسط آنهاست.
در مقابل، بسیاری از زنان شیرده نیز بیان می کنند که بیشترین تحریک جنسی را پس از زایمان داشته اند و شروع زودتر فعالیت جنسی در زنانی که به طور فعال به کودک خود شیر می دهند، گزارش شده است.

تغییرهای رابطه زناشویی بعد از زایمان

پس از زایمان، اغلب اعضای دستگاه تناسلی طی ۴ تا ۶ هفته به حالت عادی برمی گردند. بخیه محل زایمان در زایمان طبیعی معمولا موجب نگرانی هایی در زن و همسر می شود.
بهبود زخم معمولا ۲ تا ۴ هفته زمان می برد اما ممکن است زمان بیشتری طول بکشد تا نزدیکی راحت و بدون مشکل انجام پذیرد. اغلب به زنان توصیه می شود پیش از آغاز مجدد فعالیت های زناشویی، ۴ تا ۶ هفته صبر کنند و توصیه هایی در مورد به کارگیری روش موثر پیشگیری از بارداری، اغلب در همین هفته به زائو داده می شود.
 با وجود این بسیاری از زوج ها رابطه زناشویی خود را زودتر از این زمان و بین هفته های سوم و چهارم پس از زایمان، آغاز می کنند. آغاز زودهنگام فعالیت زناشویی در دوران پس از زایمان و پیش از توقف کامل خون ریزی می تواند منجر به بروز مشکلاتی برای مادر شود. بهترین توصیه برای زن و شوهر به تاخیرانداختن این عمل تا توقف جریان ترشحات پس از زایمان است.
در این حالت، زن از نظر روانی نیز آمادگی بیشتری کسب می کند و رابطه زناشویی با مشکلات کمتری همراه خواهد بود. زمان اعلام آمادگی برای شروع این فعالیت میان افراد مختلف، متفاوت است.
 بسیاری از زنان در هفته های اول این آمادگی را کسب می کنند؛ حال آنکه بسیاری دیگر آن را ترسناک و غیرمعمول می دانند. بسیاری از زنان برای کسب این آمادگی به ۶ ماه وقت نیاز دارند. زوجین باید از زمان طولانی لازم برای سازگاری دوباره زن با فعالیت های زناشویی، آگاهی یابند.
اگر چنین آگاهی ای به والدین داده نشود زن ممکن است احساس بی کفایتی و گناه کند و مرد نیز در پایان هفته ششم پس از زایمان احساس کند که کنار گذاشته شده یا فراموش شده است.
 بنابراین آمیزش جنسی طی ۳ ماهه سوم بارداری و پس از زایمان برای افراد مختلف، متفاوت است. اگرچه زن ممکن است در اوایل دوره پس از زایمان، از نظر فیزیولوژیک، توان لازم برای شروع آمیزش زناشویی را داشته باشد، ولی ممکن است آمادگی روانی لازم را نداشته باشد. این مساله باید توسط پزشک به صورت انفرادی مورد بررسی قرار گیرد.
 اغلب زنان از اینکه بلافاصله پس از آمادگی فیزیکی به رابطه آمیزشی برگردند، نگران هستند. در این مورد، باید آنها را تشویق کرد. بین زن ها افرادی وجود دارند که ترجیح می دهند پرهیز آمیزشی درازمدت داشته باشند که وضع این افراد و دلایل شخصی شان باید مورد بررسی قرار گیرد.

علل کاهش فعالیت زناشویی پس از زایمان

رایج ترین دلایل کاهش فعالیت جنسی پس از زایمان عبارتند از:
درد هنگام رابطه زناشویی یا دیسپارونیا:
درد موقع نزدیکی، ناشی از بخیه محل زایمان حتی در صورت التیام نیز می تواند موجب کاهش فعالیت جنسی زنان شود. در این مرحله یک معاینه واژینال برای بررسی ناراحتی های بدنی ضروری است و علل ترس و اضطراب زن را در مورد واژن مشخص می کند.
شیردهی:
شیردهی موجب ایجاد دلبستگی بین مادر و نوزاد می شود اما زن و شوهر ممکن است نتوانند با نقش دوگانه سینه ها کنار بیایند و بسیاری از زنان، این ترشح شیر را زشت و خجالت آور تلقی کنند.
خستگی:
بارداری و زایمان موجب خستگی فوق العاده زن می شود. کسب مسوولیت بیشتر و مراقبت کودک و شب بیداری ها نیز به این خستگی اضافه می کند. در این موارد معمولا خواب به رابطه زناشویی ترجیح داده می شود. اختصاص زمانی به این مسایل در اوایل روز و پیش از بروز خستگی ها می تواند در حل این مشکل مفید باشد.

افسردگی پس از زایمان:

۱۰ درصد از مادران جوان دوره ای از افسردگی شدید را در اولین سال پس از زایمان تجربه می کنند. از دست دادن میل جنسی یکی از ویژگی های شاخص این بیماری است. این بیماران نیازمند حمایت و درمان کافی هستند. مشکلات جنسی در زنان افسرده شایع است و آنها تمایلی به شروع فعالیت جنسی در ۶ ماه اول پس از زایمان ندارند.
مشکلات زنانگی:
بسیاری از زنان که روابط زناشویی را تنها به عنوان بهانه ای برای بچه دارشدن فرض کرده اند، دوره جنسی را پس از زایمان دیرتر آغاز خواهند کرد. این زنان ممکن است مسایل جنسی را تنها برای بچه دار شدن تحمل کرده باشند اما پس از زایمان، آن را غیرضروری تشخیص دهند.

5 نکته درباره شروع زناشویی بعد از زایمان

۱) فعالیت جنسی در هر ۲ شیوه زایمان طبیعی و سزارین پس از توقف خون ریزی می تواند از سر گرفته شود ولی بهترین زمان ۶ هفته بعد از زایمان است.
۲) از آنجا که تولید استروژن توسط شیردهی مهار می شود، خشکی واژن ممکن است اتفاق بیفتد و به همین دلیل، بهتر است از ژل های مرطوب کننده استفاده شود.
۳) باید حین رابطه زناشویی، فشار کمتری به سینه ها وارد شود و از وضعیت های مناسب استفاده شود.
۴) زوجی که تازه پدر و مادر شدن را تجربه می کنند، در صورت مواجه شدن با مشکل در زمینه روابط زناشویی باید به مراکز مشاوره جنسی در کلینیک ها مراجعه و راهنمایی های لازم را دریافت کنند.
۵) فقدان رابطه زناشویی در دوران پس از زایمان نباید زن و شوهر را سرد کند؛ بلکه آنها باید بیشتر به یکدیگر عشق بورزند و یک رابطه گرم و صمیمی به وجود آورند زیرا وقت و فرصت کافی برای مراحل فیزیکی ابراز علاقه و عشق به مرور پیش خواهد آمد. رابطه زناشویی بعد از زایمان ممکن است تا مدتی ناراحت کننده باشد ولی با حوصله و ملایمت همسر به تدریج به حالت طبیعی برمی گردد.
گردآوری و بازنشر: مجله بانوان
مطالب مرتبط:

آموزش رابطه جنسی بعد از زایمان

نشانه های بارز ارضا شدن زنان هنگام رابطه جنسی

افسردگی بعد از زایمان+علائم افسردگی بعد از زایمان

بهترین روز و زمان برای برقراری رابطه جنسی زوجین

راههای بالا بردن کیفیت رابطه جنسی زوجین

مقاله کامل درباره زایمان طبیعی

علت تغییرات بدنی بانوان پس از زایمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *