عفونت‌ گردن‌ رحم‌ دو نوع‌ از این‌ بیماری‌ وجود دارد که‌ هر دو نوع‌ ممکن‌ است‌ مسری‌ باشند:

عفونت‌ حاد گردن‌ رحم‌، که‌ معمولاً یک‌ عفونت‌ باکتریایی‌ یا ویروسی‌ با علایم‌ مخصوص‌ به‌ خود است‌؛

و عفونت‌ مزمن‌ گردن‌ رحم‌، که‌ یک‌ عفونت‌ طولانی‌مدت‌ است‌ و شاید بدون‌ علامت‌ باشد.
علایم‌ شایع‌
عفونت‌ حاد:
ترشح‌ ضخیم‌ و زرد رنگ‌
عفونت‌ مزمن‌:
ترشح‌ کم‌ و گاهی‌ بدون‌ جلب‌ نظر
کمردرد
احساس‌ ناراحتی‌ به‌ هنگام‌ ادرار
احساس‌ ناراحتی‌ به‌ هنگام‌ نزدیکی‌
عفونت‌ مزمن‌ و گسترده‌:
ترشح‌ زیاد
خونریزی‌ بین‌ دوره‌های‌ عادت‌ ماهانه‌
لکه‌بینی‌ یا خونریزی‌ پس‌ از نزدیکی‌
علل‌
عفونت‌ حاد گردن‌ رحم‌ معمولاً توسط‌ میکرب‌ سوزاک‌ یا میکربی‌ دیگر به‌ نام‌ کلامیدیا تراکوماتیس‌ ایجاد می‌شود. ویروس‌ هرپس‌ هم‌ ممکن‌ است‌ این‌ حالت‌ را ایجاد کند.
عفونت‌ مزمن‌ گردن‌ رحم‌، یا به‌ علت‌ تکرار عفونت‌ حاد رخ‌ می‌دهد یا به‌ علت‌ یک‌ دوره‌ عفونت‌ حاد که‌ به‌ مدت‌ کافی‌ درمان‌ نشده‌ و به‌ طور کامل‌ التیام‌ نیافته‌ باشد.
عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر
داشتن‌ چند شریک‌ جنسی‌
دیابت‌ شیرین‌
عفونت‌ حاد یا مکرر مهبل‌
پیشگیری‌
سالانه‌ برای‌ معاینه‌ و انجام‌ پاپ‌ اسمیر مراجعه‌ کنید.
از لباس‌ زیر نخی‌ استفاده‌ کنید. از لباس‌های‌ زیر با جنسی‌ پارچه‌هایی‌ که‌ اجازه‌ تهویه‌ هوا را نمی‌دهند اجتناب‌ کنید. در صورت‌ عدم‌ تهویه‌ مناسب‌ گرما و رطوبت‌، بروز عفونت‌های‌ مهبلی‌ یا گردن‌ رحم‌ افزایش‌ می‌یابد.
برای‌ جلوگیری‌ از عفونت‌های‌ آمیزشی‌ از کاندوم‌ استفاده‌ شود.
اگر عفونت‌ گردن‌ رحم‌ در اثر یک‌ بیماری‌ آمیزشی‌ ایجاد شده‌ باشد، شریک‌ جنسی‌ نیز باید درمان‌ شود.
عواقب‌ مورد انتظار
عفونت‌ خفیف‌ گردن‌ رحم‌ بدون‌ درمان‌ خوب‌ می‌شود.
عفونت‌ حاد گردن‌ رحم‌ که‌ در اثر بیماری‌های‌ آمیزشی‌ ایجاد شده‌، مسری‌ است‌ و با دارو خوب‌ می‌شود.
اغلب‌ موارد دیگر عفونت‌ گردن‌ رحم‌ را می‌توان‌ درمان‌ کرد. برای‌ تمام‌ زنانی‌ که‌ عفونت‌ گردن‌ رحم‌ دارند انجام‌ چکاپ‌ منظم‌ تا زمان‌ بهبود عفونت‌ ضروری‌ است‌.
عوارض‌ احتمالی‌
پولیپ‌ گردن‌ رحم‌
بیماری‌ التهابی‌ لگن‌ (گسترش‌ عفونت‌ به‌ اعضای‌ تناسلی‌ داخلی‌تر)
ندرتاً به‌ وجود آمدن‌ سلول‌های‌ بدخیم‌ در گردن‌ رحم‌
درمان‌

اصول‌ کلی‌
امکان‌ دارد آزمایشات‌ تشخیصی‌، شامل‌ کشت‌ ترشحات‌ و آزمایش‌ خون‌ باشد.
به‌ هنگام‌ درمان‌، به‌ جای‌ تامپون‌ از بالشتک‌های‌ بهداشتی‌ استفاده‌ کنید.
از دوش‌ مهبل‌ استفاده‌ نکنید مگر این‌ که‌ توصیه‌ شود.
درمان‌ ممکن‌ است‌ به‌ طرق‌ گوناگون‌ انجام‌ شود: تخریب‌ سلول‌های‌ غیرطبیعی‌ با سوزاندن‌ شیمیایی‌ (با نیترات‌ نقره‌)؛ کرایوتراپی‌ یا سرما درمانی‌ (تخریب‌ بافت‌ غیرطبیعی‌ با انجماد، معمولاً با نیتروژن‌ مایع‌)؛ یا سوزاندن‌ الکتریکی‌ (تخریب‌ بافت‌ غیرطبیعی‌ با گرمای‌ شدیدی‌ که‌ با جریان‌ الکتریکی‌ کنترل‌ شده‌ ایجاد می‌شود).
ندرتاً جراحی‌ (هیسترکتومی‌ یا همان‌ برداشتن‌ رحم‌) در مواردی‌ که‌ تخریب‌ بافتی‌ گسترده‌ وجود دارد.
داروها
آنتی‌بیوتیک‌ خوراکی‌
امکان‌ دارد کرم‌ها یا شیاف‌های‌ ضدویروسی‌ یا آنتی‌بیوتیکی‌ برای‌ مبارزه‌ با عفونت‌ تجویز شود.
فعالیت‌
هیچ‌ محدودیتی‌ برای‌ آن‌ وجود ندارد، تنها فعالیت‌ جنسی‌ باید تا زمان‌ بهبود عفونت‌ کنار گذاشته‌ شود.
رژیم‌ غذایی‌
رژیم‌ خاصی‌ توصیه‌ نمی‌شود.
در این‌ شرایط‌ به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ نمایید
اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌ تان علایم‌ عفونت‌ گردن‌ رحم‌ را دارید.
اگر به‌ هنگام‌ درمان‌، ناراحتی‌ بیش‌ از یک‌ هفته‌ طول‌ بکشد یا علایم‌ بدتر شوند.
اگر خونریزی‌ یا تورم‌ بدون‌ توجیه‌ به‌ هنگام‌ درمان‌ یا پس‌ از آن‌ ایجاد شود.
اگر دچار علایم‌ جدید و غیرقابل کنترل شده اید. داروهای‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ممکن‌ است‌ عوارض‌ جانبی‌ به‌ همراه‌ داشته‌ باشند.

مشخصات ترشحات سالم واژن و دهانه رحم

عفونت های شایع واژن
در بانوان غدد داخل واژن و دهانه رحم به طور مداوم مقدار کمی مایع ترشح می کنند. این مکانیسم کمک به سلامت و پاک شدن مجرای تناسلی می کند. این ترشحات اکثراً بیرنگ و یا حداکثر شیری کم رنگ و بدون بو هستند، ولیکن بسته به سیکل ماهیانه در خانم ها رنگ و غلظت آن تغییر پذیر است. به طوریکه در زمان تخمک گذاری، حاملگی،شیر دادن و نزدیکی جنسی مقدار این ترشحات بیشتر می شود . 

 

 

 

بنابراین با توجه به نکات ذکر شده باید توجه داشت که افزایش ترشحات واژن در در بسیاری موارد طبیعی است، به ویژه اینکه ترشحات باعث مرطوب شدن مجرای تناسلی می شود،که این خود کمک بسیار در پیشگیری از بیماری گوناگون در این ناحیه می کند.

 

 

 

چه زمانی این افزایش ترشح طبیعی نیست؟
اگر افزایش ترشح باعث تغییر رنگ، بو ، التهاب ناحیه تناسلی، خارش، سوزش بشود غیر طبیعی خواهد بود به ویژه اینکه اگر بیمار در زمان عادت ماهیانه نباشد ولیکن ترشح خونی داشته باشد، حتماً باید به پزشک مراجعه کند.

 

 

چه چیز باعث این تغییرات می شود؟
هر عاملی که تغییر در محیط طبیعی واژن بدهد، و به عبارتی PH آن را تغییر بدهد، سبب افزایش ترشح غیر طبیعی از واژن می شود مانند: استفاده از بعضی صابونها، آنتی بیوتیکها، بیماری قند، حاملگی، عفونتها، و یا حتی پاک کردن مجرای تناسلی توسط اسپری های مخصوص ناحیه تناسلی و یا Vaginal douchمی توانند این مشگل را سبب شوند.

 

 

چگونه Vaginal Douching سبب عفونت می شود.؟
بسیاری از بانوان فکر می کنند این روش بسیار خوبی برای پاکیزه نگهداشتن واژن است. اگر چنانچه احساس بو در ناحیه تناسلی می کنید این بو اکثراً از قسمت خارجی دستگاه تناسلی است و شما می توانید با آب و صابون قسمت خارجی دستگاه تناسلی را تمیز نگاه دارید و همان حمام روزانه برای این پاکیزگی کافی است.
در حالیکه با گرفتن دوش واژینال و استفاده از مواد شیمیائی محیط طبیعی واژن را به هم می ریزید که این خود سبب عفونت می شود. از طرفی دیگر توسط Vaginal Douching (شستشوی واژن) باکتریهای موجود در واژن را به قسمت دهانه رحم خود و خود رحم روانه می کنید که این خود سبب عفونت در این نواحی خواهد شد.

 

 

چه عوامل دیگری سبب افزایش ترشح واژن می شوند؟
افزایش ترشح واژن به گونه غیر طبیعی به دلایل گوناگون خواهد بود که به طور کلی به نام Vaginitis نامیده می شوند.
1- عفونتهای قارچی واژن
درواژن قارچ به مقدار کم به طور طبیعی زندگی می کند، محیط اسیدی واژن مانع از رشد این قارچها می شود. حال اگر به دلیلی از اسیدی بودن محیط واژن کاسته شود قارچها رشد بیشتر خواهند کرد و سبب عفونت قارچی در واژن می شوند. حاملگی، بعضی از آنتی بیوتیکها، مصرف قرصهای جلوگیری از حاملگی، بیماری قند، استفاده از کورتون ، زمان سیکل ماهیانه، روابط جنسی، نیز از عواملی هستند که باعث تغییر محیط طبیعی واژن و افزایش رشد قارچها و در نتیجه باعث عفونت در واژن می شوند.

 

 

علائم عفونت قارچی چیست؟
باید بگویم که این بیماری بسیار شایع است. بیمار احساس نارحتی در ناحیه تناسلی دارد که به صورت سوزش، خارش در دهانه واژن و در قسمت خارجی ناحیه تناسلی احساس می شود. ترشحات واژن به رنگ سفید و بسیار غلیظ در می آید که می توان آن را به شکل تکه های ریز پنیر مانند دید. بیمار احساس سوزش در زمان نزدیکی دارد.

و همینطور احساس تورم در قسمت خارجی دستگاه تناسلی می کند.
ولیکن به یاد داشته باشید که اگر مکرراً و یا به گونه شدید بیماری مبتلا شوید که گاهی هم به درمان جواب نمی دهد و بلافاصله پس از درمان بیماری باز می گردد باید از نظر سایر بیماریهای سیستمیک به ویژه بیماری قند بررسی شوید.

 

 

 

چگونه درمان می شوید؟
درمان این بیماری بسیار ساده و معمولا با استفاده از کرمهای موضعی ضد قارچ مخصوص دستگاه تناسلی بانوان و یا گاهی هم اگر قادر به استفاده از کرم واژینال نباشید، با خوردن دارو درمان پذیر می باشد. گاهی توسط داروهائی که احتیاج به نسخه پزشک ندارد این بیماری به راحتی درمان پذیر است. ولیکن باز هم تکرار می کنم، چنانچه حامله هستید و یا به طور مکرر درگیر این بیماری می شوید، باید حتماً به پزشک خود مراجعه کنید که علت اصلی را جویا شوید.

 

 

 

 

چگونه از ابتلا مکرر به این بیماری پیشگیری کنیم؟
به نکات زیر توجه داشته باشید.
•حتماً از شورت های کتانی استفاده کنید.
• تا آنجا که ممکن است از پوشیدن شورت های پلاستیکی و یا بسیار تنگ و چسبان خودداری کنید.
از کاغذهای توالت حاوی مواد معطر و رنگی، Tampon، Pad های معطر و Bubble Bath و یا به طور کلی نشستن در وان حمام پرهیز کنید.
• اگر باز هم گرفتار عفونت مکرر قارچی واژن شدید به پزشک خود حتماً مراجعه کنید به دو دلیل نخست اینکه ممکن است علت بیماریهای سیستمیک بدن باشد و دو م گاهی لازم است که پزشک شما را برای مدت چند ماهی روی درمان بگذارد که از تکرار عفونت جلوگیری شود.

 

 

آیا همسر شما باید درمان بشود؟
در این عفونت یا ر شما احتیاج به درمان ندارد و این بیماری اکثراً او را گرفتار نخواهد کرد مگر اینکه همسر شما مشکل دیگری ازنظر بیماری سیستمیک داشته باشد.

 

 

2-عفونت های میکروبی واژن
این عفونت Bac terial Vaginitis خوانده می شود.
محیط واژن حاوی نوعی باکتری است که به نام باکتری خوب واژن معروف است و همینطور حاوی باکتری دیگری است که به نام Anacrobes نامیده می شوند. گاهی بدون دلیل ویژه این نوع باکتری بیش از انداره رشد کرده و سبب بیماری می شوند.

 

 

چه علائمی دارند؟
گاهی بیمار اصلاً علائمی ندارد، گاهی این بیماری سبب افزایش ترشح واژن می شود که اکثراً آبکی است. یا گاهی رنگ زرد کمرنگ یا پررنگ تر دارد. گاهی بودار می شود که به اصطلاح Fishy Smell خوانده می شود که بیماران این بو را اکثراً پس از نزدیکی با همسر احساس می کنند، و گاهی بیمار احساس سوزش و خارش دارد.

 

 

چگونه تشخیص داده می شود؟
به پزشک مراجعه کنید. ترشح شما را در مطب آزمایش می کند و بلافاصله تشخیص داده خواهد شد.
آیا این نوع عفونت ازطریق نزدیکی منتقل می شود؟
اگر چه این بیماری در بانوانی که فعالیت جنسی دارند بیشتر دیده می شود ولیکن ارتباطی به نزدیکی ندارد و یار مقابل هم احتیاج به درمان ندارد. مگر اینکه بیمار مکرراً گرفتار این بیماری بشود.

 

 

چگونه درمان می شود؟
با تمام سادگی این بیماری احتیاج به درمان دارد چراکه اگر درمان نشود عفونت به سمت دهانه رحم، رحم و لوله ها می رود و سبب مشکلات بسیار و بدتری خواهد شد. به ویژه اگر اینکه زن حامله باشد. این بیماری را می شود به طور موضعی و یا خوراکی درمان کرد ولی درمان این بیماری حتماً احتیاج به مراجعه به دکتر و نسخه پزشک دارد .

 

 
عفونت شایع دیگر واژنTrichumoniasis است
عامل این بیماری یک نوع انگل به نام تریکومونا است که اکثراِ در اثر نزدیکی با فرد مبتلا ، بیمار درگیر آن خواهد شد. گاهی بیمار مدتها این بیماری را دارد بدون اینکه علائمی داشته باشد.
چه علائمی دارد؟ افزایش ترشح واژن، تغییر رنگ آن به صورت آبکی، یا زرد رنگ و یا گاهی سبز کمرنگ، بوی بد، خارش و سوزش، درد و سوزش در هنگام دفع ادرار از علائم آن است. اکثراً احتیاج به درمان خوراکی دارد. در این نوع گرفتاری همسر بیمار هم بهتر است که درمان بشود.
در اینجا باید یاد آور شوم که عفونتهای دیگر ناحیه تناسلی در ارتباط با رابطه جنسی ونزدیکی بیمار به آنها مبتلا می شود ازقبیل «کلامید یا»، سوزاک، هم می تواند سبب افزایش ترشح واژن بشود، ولیکن اینها عفونت هائی هستند که ابتدا دهانه رحم را گرفتار می کنند و گاهی تنها علامت آنها افزایش ترشح واژن است که در این نوع عفونتها زن و مرد هر دو باید درمان بشوند. ولیکن به خاطر داشته باشید که در این مقاله فقط سخن بر سر عفونت های شایع ناحیه واژن است نه سایر قسمتهای تناسلی

 
نکاتی که برای پیشگیری از عفونت واژن باید رعایت شود.
1- هرگز از Vaginal douche استفاده نکنید
2- از مواد عطری- اسپری عطری، Tamponsو همینطور از Pad های معطر در زمان خونریزی ماهیانه پرهیز کنید.
3- همیشه شورت های کتانی که زیاد هم تنگ و چسبان نباشند، بپوشید.
4- همیشه ناحیه تناسلی و مقعد را از جلو به عقب پاک کنید این روش تا آنجا که ممکن است از انتقال عفونت از ناحیه رکتوم به واژن جلوگیری خواهد شد.
5- گاهی این خارش و سوزش در ناحیه تناسلی ممکن است به دلیل آلرژی به مواد پاک کننده باشد در این صورت بهتر است که پودر لباسشوئی و کاغذ یا مایع نرم کننده پارچه را در موقع شستشو عوض کنید.
6- گاهی کاندوم یــــا «دیافراگم» و یا Sperm Killing Gel که برای پیشگیری از حاملگی مصرف می شود ممکن است سبب حساسیت و خارش و سوزش در ناحیه واژن بشود، در اینصورت بهتر است روش دیگری را جایگزین کنید.
7- پس از دوش روزانه ناحیه خارجی تناسلی را با حوله خوب خشک کنید.