قالب وردپرس شرکتی کوادکوپتر

آموزش بافت کلاه شل

یکی از انواع کلاههای بسیار زیبا،که این روزها طرفدارای زیادی داره،کلاه شل هست که برای بافتش سه روش داریم.تو این پست عکس چند نمونه از کلاههایی که با یک روش بافته شدن رو می بینید.

این ها چند نمونه از کلاههای شلی هستند که همشون با استفاده از یک روش بافته شدن.اگه روش و اصول کلی بافت این کلاهها رو بدونید ،میتونید با بافت مثلا تیغ ماهی روی اون دومین مدل رو ببافید یا با استفاده از بافت پیچ ساده و ساده بافی آخرین نمونه رو ببافید و …همینطور با بافت مدلهای مختلف روی اون میتونید هزاران نمونه کلاه شل زیبا ببافید،فقط کافیه اصول بافتشون رو بدونید.میتونید تو  اینجا، اصول بافت کلاه شل به روش اول که کلاههای بالا با اون روش بافته شدن رو برای کاربران ویژه توضیح دادم،یاد بگیرید.

تو پستهایی که در آینده خواهم گذاشت،انواع دیگه از کلاه شل رو براتون میذارم و در مورد دو روش دیگه بافت کلاه شل هم بطور کامل توضیح میدم.

بعد از یادگیری اصول بافت کلاه شل،مدلهای متنوع و زیبایی رو براتون میذارم و آموزش رج به رج اونها رو هم توضیح میدم.اما اول باید اصول  قدم به قدم بافت کلاهها رو یاد بگیرید و بعد نمونه های مختلف رو بهتون آموزش میدم.

*******************************************

بنا به درخواست یکی از کاربران عزیز آموزش بافت کلاه از بالا رو براتون میذارم و همزمان در مورد اینکه چطور کلاه رو طوری ببافید که یه کلاه شل داشته باشید توضیح میدم.بافت این کلاه بسیار ساده اس و بنابراین دوستانی که فقط بلدن زیر و رو ببافن میتونن خیلی راحت این کلاه زیبا رو ببافن و ازش لذت ببرن.

این کلاه از بالا بافته میشه و بخاطر نوع نخش فقط از زیر و رو برای بافتش استفاده میشه.

برای این کلاه از این نوع نخ استفاده شده.

برای بافت این کلاه ،برای بچه ها ۶ تا و برای بزرگترها ۸ تا سربندازید.رج اول قبل از هر دونه ،یک ژته بزنید.یعنی اول رج رو با ژته شروع کنید یکی زیر ببافید،یک ژته،یکی زیر،و … همینطور تا آخر رج که تعداد دونه هاتون دو برابر میشه.

همه رجهای برگشت دونه ها رو از رو ببافید و هیچ دونه ای اضافه نکنید.فقط یادتون باشه که ژته ها رو طوری ببافید که سوراخ نیفته.اگه از بین دوستان کسانی هستن که نمیدونن چطور باید ژته رو طوری ببافن که سوراخ نیفته مبحث “روشهای ژته زدن” رو بخونن و فیلمش رو ببینن.

رج سوم دوباره ،رج رو با یه ژته شروع کنید و این بار دو تا زیر بافته،یک ژته بزنید ،دوباره ۲ تا زیر بافته و یک ژته بزنید و به هین ترتیب تا آخر رج ادامه بدید.

رج پنجم:اول رج با ژته شروع میشه،۳ تا زیر بافته ،یک ژته بزنید و … همینطور تا آخر رج.

به همین ترتیب تو رجهای روی بافت اول رج رو با ژته شروع کنید و هر بار به تعداد دونه هایی که از زیر بافته میشن یکی اضافه کرده و یک ژته بزنید.این کار رو ادامه بدید تا ۱۲ سانت.

نکته: اگه میخواید حالت شلی کلاه بیشتر باشه میتونید بافت این قسمت رو تا ۱۴ سانت ادامه بدید و اگه میخواید شلی کلاه کمتر باشه تا ۱۰ سانت ببافید.

نکته ۲: دوستانی که میخوان کلاه رو از بالا ببافن ولی نمیخوان کلاه شل داشته باشن این کار رو تا جایی ادامه بدن که آخرین رج برابر با دور سر باشه.

بعد از ۱۲ سانت ، تا ۳ سانت بدون ژته زدن و اضافه کردن همه دونه ها رو ببافید. و در رج آخر همه دونه ها رو دو تا یکی کنید.اگه بعد از دو تا یکی کردن همه دونه ها بازم دور کلاه از دور سر بیشتر بود،رج برگشت رو بافته و تو رج بعدی ،دو تا ببافید،دوتا رو با هم از زیر یکی کنید،دوباره ۲ تا ازیر ،۲ تا یکی و … تا آخر رج ادامه بدید.

از رج بعد شروع به بافت کشباف کنید.میتونید یکی زیر،یکی رو ببافید ،یا دو تا زیر، دو تا رو.

کشباف رو تا ۲ الی ۴ سانت به دلخواه خودتون ادامه بدید و بعد همه دونه ها رو کور کنید.درز کلاه رو بدوزید.کلاه آماده است.

میتونید شلی کلاه رو در قسمت پشت سر بندازید.

و یا در قسمت پهلوی سر که حالت کلاه کج به خودش بگیره.

دوستانی که میخوان یه مقدار از سادگی کلاه کم کنن میتونن یه گل ببافن و روی کلاه وصل کنن.

منبع:steps-of-sewing.com

**************************************************

برای بافت کلاه بافتنی دستور اولیه یکی هست تفاوتی که ایجاد میشه توی استفاده از مدل های مختلف و خود مدل کلاه

ساده ترین مدل کلاه که توی دوران دبیرستان می بافتیم این بود که یه مستطیل میبافیم. درز بغل رو میدوختیم درز بالای کلاه رو هم نخ مینداخیتم توش و انقدر میکشیدیم تا جمع بشه

روش بعدی تصویر زیر ساده ترین مدل کلاه در بافتنی هست که همگی بافتش رو بلد هستند اما باز هم میذارم

tn500_hat_troopscr.jpg

اکثر کلاه ها برای اینکه زیبا تر باشند یه تیکه قسمت پایین یا لبه به اندازه ۵ تا ۱۰ سانت مدلش با قسمت اصلی کلاه فرق میکنه

توی کلاه بالا کشباف بافته شده و بقیه کلاه ساده

روش بافت به این صورت هست که شما به اندازه دور سر دانه سر می اندازید برای بافت کلاه به دور سر و بلندی کلاه نیاز داری

نحوه اندازه گیری سایز

به اندازه ی دور سر که دانه سر انداختیم به اندازه ی ۵ سانت یا هر اندازه ای که دلتان خواست کشبافت میبافیم یعنی یک دانه زیر یک دانه رو

حالا قسمت ساده رو شروع میکنیم یعنی یک رج زیر ویک رج رو

در نظر بگیرید بلندی سر شما ۲۰ سانت است. ۵ سانت کشباف بافته ایم ۱۵ سانت مانده است. ۱۵ سانت ساده میبافیم و شروع میکنیم به کم کردن. به این صورت که ده تا دانه میبافیم یکی کور میکنیم این کار را تا اخر رج تکرار میکنیم.

رج بعد ساده میبافیم

رج بعد مجددا ۹ دانه می بافیم یک عدد کم میکنیم

رج بعد ساده

رج بعد ۸ دانه میبافیم

انقدر تکرار میکنیم تا بالاخره همه دانه ها کور شود یا درنهایت ۳-۴ سانت بماند.نخ را میبریم و درز را میدوزیم

حالا چند تا نکته هست که باید در نظر بگیریم

اول اینکه نخ شما اگر ضخیم باشه این که قسمت کم کردن رو یک رج در میون انجام بدید خیلی کلاه بلند میشه. برای همین باید هر رج این کار رو انجام بدید. یعنی یه رج ده تا در میون. رج بعد ۹ تا در میون الی اخر

دوم اینکه اگر میخواین کلاهتون مثل کلاه بالا لبه ش برگرده باید اون قسمتی که بر میگرده رو جدای ارتفاع کلاه حساب کنید. یعنی ارتفاع کلاه به علاوه ی ارتفاع این قسمت که بر میگرده

———–

حالا از همین کلاه ساده چند تا مدل در میاد.

مدل شما ره ۱-  کلاه هایی که پشتشون اویزونه

نحوه ی بافتشون اینه که ارتفاع کلاه رو بلند ببافید یعنی اگر بلندی سر شما ۲۰ سانت هست شما ۳۰-۳۵ سانت ببافید یا بیشتر بستگی به مدل داره. این باعث میشه پشت کلاه شل بیفته

مثل این کار

1fotographies38-024.jpg

مدل شماره ۲- یا اینکه قسمت ساده کلاه خیلی بزرگتر از سر باشه و کار گشاد باشه و بیفته مثل این که برای این کار اولین رج قسمت ساده رو که میخوایم شروع کنیم هر چند تا دونه که میبافیم یکی اضافه میکنیم. کلاه گشاد میشه

مدل شماره ۳ -کلاهتون میتونه کامل کشباف باشه مثل این

phoebe-snow-hat-knit-kit-732634.jpg

مدل شماره ۴- یا اینکه اصلا کشباف نداشته باشه
مدل شماره ۵- یا کشبافش کوتاهش باشه مثل این
مدل شماره ۶- یا اینکه بلند باشه مثل این
مدل شماره ۷ -کشبافش میتونه یکی زیر یکی رو باشه یا اینکه دو تا زیر دو تا رو مثل این
rib sittch knit hat.jpg
بقیه ی تغییراتی که وجود داره توی طرحی هست که برای بافت استفاده میشه
مدل شماره ۸- مثلا میتونه پیچ باشه
مدل شماره ۹ -یا مثل این بافت زیر و رو بچرخه

spiral_knit_cap_2nd_version1-wide.jpg

مدل شماره ۱۰ – توی قسمت اموزش انواع مدل های بافت رو براتون گذاشته م که هر کدومش به تنهایی یا باهم میتونه برای بافت کلاه استفاده بشه
full_2564_44906_slouchybeaniehat_3.jpg
الان توی بافت این کلاه برای قسمت جلو ۴ تا زیر ۴ تا رو و یه پیچ استفاده کرده. برای قسمت ساده کار ۳ سانت یک رج زیر یک رج رو بافته بعد برای اینکه اون رج ها ی متفاوت بافته بشه رکن بافته. مثلا رجی که باید زیر بافته میشده را رو بافته. بعد رج بعد که باید زیر بافته میشد رو بافته. بعد دوباره ۳ سانت ساده بافته.
به همین سادگی
مدل شماره ۱۱
این هم چند تا مدل مردانه
مدل شماره ۱۲ – بدون کشبافت
مدل شماره ۱۳- مدل با پیچ

mybyjfbljtjltxlpwu-jihg.jpg

مدل شماره ۱۴- تمام کشبافت دو تا زیر دو تا رو

مدل شماره ۱۵- معمولی با یه دونه پیچ

تا جایی که من متوجه شدم کلاه های مردانه خیلی تنوع نداره و همه توی همین مدل ها هست بیشتر رنگهاشون رو تغییر دادند

برای لبه دار کردن کلاه هم اگر میخواین لبه چین بخوره دو برابر اندازه ی دور سر دونه سر میندازید ۴-۵ سانت میبافید و رج بعد دو تا دوتا دونه ها رو باهم میبافید. بعد هم بقیه رو ساده میبافید

مدل شماره ۱۶

2 دیدگاه

  1. میخوام بافت کلاه شل یاد بگیرم

    • مدل جو دونه کلاه شل میخوام بعد از 35سانت همه دونه ها رو یکجا جمع میکنیم یا قبل از تکمیل بلندی کلاه هر ده دونه یکی کم کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *