ضد حریق، رنگ نما و آب بند، از اصلی ترین صنایع پوششی ساختمان

ضد حریق، رنگ نما و آب بند، از اصلی ترین صنایع پوششی ساختمان

ساخت و سازهای امروزی در حوزه شهری و خدمات صنعتی بسیار متفاوت تر از قبل شده است و این روزها می توان شاهد پیشرفت روزافزون و بسیار بارزی در این زمینه بود. یکی از این پیشرفت ها در این صنعت  در حوزه صنایع پوششی ساختمان می باشد که شامل کفپوش های اپوکسی و پلی یورتان، رنگ نما، عایق رطوبتی بام و البته ضد حریق می باشد.

اهمیت صنایع پوششی ساختمان
اهمیت صنایع پوششی ساختمان

در این مقاله قصد داریم به بحث درباره اهمیت صنایع پوششی ساختمان بپردازیم و درباره مواردی صحبت کنیم که برخی از آنها در دکوراسیون منازل نیز تاثیر بالایی می توانند داشته باشند.

کفپوش های اپوکسی، هم زیبایی هم کارآیی

هنوز هم در خیلی از ساخت و سازهای امروزی از پارکت های چوبی یا موزائیک های تزئینی بعنوان کفپوش استفاده می شود که هر یک از آنها مشکلاتی همچون هزینه و نظافت را دارا می باشند؛ اما با روی کارآمدن کفپوش های اپوکسی هم می توان از هزینه های گزاف سنگ یا پارکت کاست، هم کفپوشی زیباتر داشت و هم از مقاومت و کیفیت آنها آسوده خاطر بود.

پارکت های چوبی
پارکت های چوبی

اگر بخواهیم صادق باشیم، پارکت ها بیشتر به لحاظ زیبایی مورد استاده قرار می گرفتند و جنبه دکوراسیون آنها در مبحث خانه داری برای خانم ها اهمیت بالایی داشت!

کفپوش اپوکسی بدلیل یکپارچه بودن و عدم وجود هیچ گونه درزی در آنها بسیار مورد توجه است و همچنین کیفیت بالای آن از نظر ظاهری نیز خود از دیگر ویژگی های شاخص آن است. گفتنی است نوعی از این کفپوش با قابلیت سه بعدی نیز وجود دارد که می توانید تصاویری بسیار دیدنی از مناظر و یا حتی تصاویر انتخابی خود را روی آنها داشته باشید.

کفپوش اپوکسی سه بعدی
کفپوش اپوکسی سه بعدی

کفپوش پلی یورتان نیز بسیار شبیه به همین کفپوش های اپوکسی است با این تفاوت که با اضافه نمودن بعضی ترکیبات خاص همچون ضد اسید به ترکیب اولیه می توان از وجود آنها در محیط های کاری حساس‌تر مثل کارگاه یا آزمایشگاه شیمیایی نیز بهره‌مند شد.

ضد حریق و جلوگیری از ریزش ساختمان

احتمالا بارها مشاهده کرده اید که یک ساختمان پس از مدت کوتاهی از گذشت آتش سوزی در آن به یکباره فرو می ریزد، خصوصا ساختمان هایی با اسکلت فلزی که نمونه اخیر آن حادثه پلاسکو بود!

اما این ضد حریق ها چه تاثیری می توانند در عدم ریزش داشته باشند؟ پاسخ خیلی ساده است. ضد حریق در نمای کلی شبیه به همان رنگ های ساختمانی است که در زمان ساخت سازه بر روی اسکلت فلزی ساختمان پاشیده می شود. با توجه به ترکیبات خاصی که در این مواد استفاده شده، در صورت وقوع آتش سوزی احتمالی این ضد حریق ها متورم شده و به آتش اجازه نمی دهد به لایه های زیرین که همان فلزها هستند رسوخ کرده و در نتیجه باعث از دست رفتن مقاومت آن شوند.

ضد حریق
ضد حریق

با همین تدبیر بسیار ساده می توان از ریزش یک ساختمان در زمان آتش سوزی جلوگیری کرد. گفتنی است بنابر درخواست پیمانکار ترکیبات این مواد می تواند به گونه ای تهیه شود تا از 30 دقیقه تا چند ساعت در برابر آتش سوزی احتمالی مقاومت کند.

رنگ نما، مقاوم در برابر هر نوع آلودگی و غبار

رنگ ها بدون شک جزء جدایی ناپذیر در هر ساختمانی هستند، حال ممکن است در داخل ساختمان از آنها استفاده شود یا حتی برای رنگ آمیزی کلی خارج آن. اهمیت رنگ نما بیشتر در ساختمان هایی مشهود است که برای رنگ آمیزی کلی بیرون ساختمان خود قصد دارند از رنگ هایی متفاوت و جذاب استفاده کنند ولی چیزی که همیشه باعث تردید در استفده از رنگ های ساختمانی شده است، کثیف و چرک شدن آنها پس از مدتی بدلیل آلودگی هوا و باران می باشد.

رنگ نمای سیلیکون آکریلیک
رنگ نمای سیلیکون آکریلیک

رنگ نما در حقیقت همان رنگ ساختمان معمولی است با این تفاوت که از لحاظ جنس و ترکیب کاملا با آنها تفاوت دارد. در رنگ نما که انواع مختلفی هم دارد از ترکیباتی استفاده می شود که در برابر آلودگی هوا مقاوم هستند، بطور دقیق‌تر ترکیبات داخل آنها آلودگی هوا و غباری که بر روی رنگ می نشیند را تجزیه می کند! رنگ نماها به سه دسته بندی آکریلیک، خود تمیز شونده و سیلیکون آکریلیک تقسیم بندی می شوند.

عایق های رطوبتی بام، دشمن سخت نم و رطوبت

اما عایق های رطوبتی بام… در کشور ما بیشتر از ایزوگام استفاده می شود که یکی از انواع عایق های رطوبتی می باشد. همانطور که از نام آن پیداست این مواد جلوگیری کننده از انتقال نم حاصل از باران به بخش های دیگر ساختمان ها هستند. از عایق های رطوبتی در بخش های گوناگونی از جمله کف و سقف آشپزخانه و سرویس های بهداشتی استفاده می گردد

عایق های رطوبتی بام
عایق های رطوبتی بام

بخش های پر تردد تر نیز با اضافه نمودن تجهیزات دیگری همچون یک لایه توری ضخیم، مقاومت این عایق ها را بیش از پیش بالا می برند. رنگ کلی مورد استفاده در عایق رطوبتی بام عکاظ نیز سفید می باشد چراکه رنگ سفید منعکس کننده نور خورشید بوده و کمترین میزان گرما را به خود جذب می کند. از آب بند نیز می توان بعنوان دیگر پوشش ساختمانی مهم نام آورد. گفتنی است عکاظ خاورمیانه از جمله شرکت هایی است که در حوزه صنایع پوششی ساختمان فعالیت می کند و تمامی پوشش های ساختمانی ذکر شده را نیز تولید می کند.

منبع:

http://www.khanomgol.ir

 

500 Internal Server Error

Internal Server Error

The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.

Please contact the server administrator at webmaster@hometehran.com to inform them of the time this error occurred, and the actions you performed just before this error.

More information about this error may be available in the server error log.

Additionally, a 500 Internal Server Error error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *